ADOBE PREMİERE PRO 2019 EXPORT İŞLEMİ

ADOBE PREMİERE PRO 2019 EXPORT

Adobe premiere pro 2019 EXPORT işlemi tamamlandı tebrikler, video projenizi düzenlemeyi bitirmenin hazzını yaşıyorsunuz. Şimdi bitmiş bir filmi ilmek ilmek  işleme zamanı geldi. Adobe Premiere Pro, filminizi dışa aktarmak için gerekli olan duyabileceğiniz tüm biçimlendirme ayarlarının olmasını sağlamakta. İster boyutu yüksek ve kaliteli ya da boyut düşük ama yinede kaliteli görseller elde etmemize olanak sağlıyor. 

Burada  tam olarak çok fazla codec bulunduğu için   göz korkutucu geliyor  ve çoğunu kullanmaya gerek görmüyoruz. Bu eğitici yazımızda, YouTube, Vimeo ve yerel sosyal medya video formatları için kullanılanlar da dahil olmak üzere popüler Premiere Pro render seçeneklerinden yararlanabilirsiniz

 H.264 ile tanışın 

H.264, Adobe Premiere’deki en popüler dışa aktarma formatıdır. Bu formatı kullanarak, bitmiş filminiz için hem kaliteli hem de (daha da önemlisi) .mov gibi diğer formatlardan çok daha küçük boyutta bir .mp4 oluşturma şansı vermektedir. Burada önemli bir hususta bahsetmek istiyorum. Bu format ile EXPORT işlemi almak isteyen kullanıcıların hata aldığı bilinmekte. Bu nedenle bu format ile EXPORT almak son zamanlarda oldukça kullanışssız hale geldi.

Premiere çok sayıda seçeneğe sahip olsa da, videonuzu yükleyebileceğiniz hemen hemen her çevrimiçi platform için hazır ayarlar da oluşturdu. Bu ön ayarlar etiketlenir ve Premiere’a söz konusu platformun tercih edilen ayarını kullanarak EXPORT yapma talimatı verir. Ön ayarlar, sizi Bit Hızı ve kare hızı gibi platforma özgü parametreleri belirtmenizden kurtarır. Bu ayarların hepsi hazırdır.

1. Yapmanız gereken ilk şey, proje zaman çizelgenizi seçmektir, burasını seçtiğinizde  açık mavi bir kare ile vurgulanacaktır.Zaman çizelgesi seçilmezse, rastgele bir klibi  render alma riskini alırsınız.

2. Zaman çizelgeniz mavi bir çizgi ile vurgulandığında, Dosya> Ortamı Dışa Aktar’ı seçin . yada klavyenizdeki CTRL + M tuşlarına basarak da büyütebilirsiniz .

3. Dışa aktarma ayarları penceresinde, tüm sahnelerin dahil edildiğinden emin olmak için filminizi oynatabilirsiniz. Varsayılan olarak, Premiere ilk zamandan son klibe kadar tüm zaman çizelgenizi dışa aktarır, ancak gerekirse zaman çizelgenizin yalnızca bir bölümünü seçebilirsiniz.

Bunu, çalışma alanınızı zaman çizelgesindeki çıkış noktalarında tanımlayarak görseli büyütmeden önce yapabilirsiniz. Alternatif olarak, bunu medya dışa aktarmanın kendi içinde yapabilirsiniz.

4. Medya Aktarıcı panelinin sağ tarafında, size sunulan tüm ayarları göreceksiniz. Bir H.264 dışa aktarımı için açılır listeyi bulun ve ilgili seçeneği seçin.

5. Doğrudan Biçim açılır penceresinin hemen altında, platforma özgü tüm verme seçeneklerini içeren bir Preset açılır menüsü göreceksiniz. 1080p, çoğu platform için standart HD ayarıdır, bu nedenle hedeflenen hedefin yanında, örneğin ‘YouTube 1080p Full HD’ seçeneğini seçerek YouTube harika kalitede video atmanız mümkün. Tabi hata almazsanız.

6. Formatınızı ve ön ayarınızı seçtikten sonra, dışa aktarma hedefini yani kayıt yolu  ve adını ayarladığınızdan emin olmanız gerekir. Bunu yapmazsanız, bitmiş filmi dışa aktardıktan sonra bulamazsınız.Bulmak için bilgisayarınızda kayıtlı herşeyi bulan everything başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Görsel adına tıklayın ve film başlığınızı ve kayıt yerinizi ayarlayın.

Ardından, işleme başlamak için Medya Aktarıcısının altındaki Dışa Aktar düğmesine tıklayın.

Her Format için En İyi Dışa Aktarma Ayarları

Doğru dışa aktarma ayarını seçmek, farklı cihazlar ve platformlar videoyu farklı şekillerde ele aldığından hayati öneme sahiptir. YouTube’da en iyi oynayabilecekler haliyle Facebook’taki en iyi biçim olmayacaktır.

Premiere, sosyal medya platformları için tüm ön ayarlara sahiptir, bu nedenle tüm ayarları hatırlamak konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Formatınız olarak H.264’ü seçin ve istediğiniz ön ayarı seçin. Bu, hedefiniz için en iyi ayarları .mp4 biçiminde verir.

 

Belirli Sosyal Medya Açı Oranlarına göre EXPORT 

Premiere Pro, sosyal medya için belirli en boy oranlarıyla videoyu dışa aktarabilir. Instagram, Twitter ve Facebook tüm kare videoları barındırabilirken, Snapchat Full Portrait video şekillerini kullanır. Bunu yapmak için, hem sıranızı ayarlamanız hem de doğru boyuta vermeniz gerekir.

Sırayı Ayarlama

Bunu, düzenlemeye başlamadan önce veya işlem sırasında istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Sadece en boy oranını değiştirdiğinizde, kenarları kırpacağınızı unutmayın.

Vurgulamak için Zaman Çizelgesi’ni seçin ve Sıra Menüsü> Ayarlar’a giderek Zaman Çizelgesi ayarlarını açın .

Düzenleme modunu Özel olarak değiştirin ve hangi en boy oranına ihtiyacınız olduğuna karar vermek için aşağıdaki tablodaki boyut ayarını kullanın. Önerilen boyutta Video Ayarları bölümüne girin ve en boy oranı buna göre değişecektir.

Dışa aktarmaya geldiğinizde, önizleme videonuzu her iki tarafta da siyah çubuklarla gösterir. Yüksek kaliteli bir ihracat için eski dostumuz H.264’ü ve ardından parçanızı yükleyeceğiniz platformun hedef ön ayarını seçin.

Bu örnekte, Facebook için kare bir video aktarıyoruz. Özet metninde, kaynak bölümü size sıranızı ayarladığınız boyutu hatırlatır. Temel Video Ayarı bölümünde, bu boyutları bağımsız olarak girmenize izin vermek için küçük link düğmesine tıklayın.

Ön ayarların Özel olarak değiştiğini fark edebilirsiniz; Bunun nedeni videonun boyutunu özelleştirmiş olmanızdır, diğer tüm ayarların (bit hızı, kare hızı vb.) seçtiğiniz orijinal ön ayar ile aynı kalması gerekir – bu durumda, Facebook 1080p Full HD.

Adobe Media Encoder Nedir?

Media Encoder, hem Premiere hem de After Effects’ten toplu ihracat projelerini sıraya almanıza olanak sağlayan bir Adobe yazılımı parçasıdır. Media Encoder’a birden fazla proje ekleyerek birden fazla projeyi aynı anda dışa aktarmanızı sağlar. Encoder tüm dışa aktarma işlerini yaparken, Premiere düzenlemeye devam etmeniz için ücretsizdir.

Filminizi dışa aktarmaya geldiğinizde, Dışa Aktar düğmesinin yanındaki bir ‘Sıra’ düğmesini fark edebilirsiniz. Sıra düğmesini seçerseniz, Media Encoder’ı açar ve dışa aktarmanızı oraya taşır.

Enkoder listesinde göründüğünde Premiere’da devam etmekte özgürsünüz. Hatta yeni bir proje açabilir veya Premiere’i tamamen kapatabilirsiniz; Media Encoder da filminizi oluşturmak için gereken bilgileri korur. Ardından, listenizdeki her şeyi dışa aktarmaya başlamak için Media Encoder’ın sağ üst köşesindeki yeşil oynat düğmesini tıklayın.

Evet sevgili takipçilerim after effect ile tranparan render almaki için ise BURAYA tıklıyoruz

Adobe Premiere Pro’da dışa aktarabileceğiniz birçok format ve hazır ayar vardır. Bununla birlikte,% 90’ının sadece VR görüntülerini kullanmak, GIF oluşturmak veya BluRay içeriği için yayınlamak gibi kesin nedenlerden ötürü gerekli olduğu belirtildi. Bunun gibi belirli ihracat ayarları gerektiren bir şey oluşturuyorsanız, belirli bir çözümü araştırmalısınız. Her şey için, süreci basitleştirmek için bir dizi ön ayarlı H.264 vardır.

Unutmayın, dışa aktarma işlemiyle yalnızca içine koyduğunuz şeyleri çıkarabilirsiniz, bu nedenle HD kalitesindeki SD görüntülerin dışa aktarılması orijinal çekimin kalitesini iyileştirmeyecektir. Neyse ki, HD standarttır, bu nedenle bu ayarların projelerinizin büyük çoğunluğuna güvenilmesi mümkündür. Projenizi doğru bir şekilde oluşturmak da önemlidir ve bunun nasıl yapılacağı konusunda adım adım talimatlarımız vardır.

Video Aktarımı İçin Hızlı Başvuru Kılavuzu

Son olarak, videonun çeşitli çevrimiçi platformlara dışa aktarılması en az söylemek kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle video dışa aktarma için hızlı bir başvuru kılavuzu oluşturduk.

 

Leave a Reply