After Effect Transparan kaydetme

After Effects’te Transparan olarak dışa aktarma

After effecti transparan olarak kaydetmek bir çok çalışmamızda kullanılmak üzere hazır görsellerin olduğu anlamına gelmektedir. After effect transparan kaydetme işlemi ise oldukça kolay ve kullanışlı bir seçenektir. Bu konu ile ilgili olarak hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz. After Effect Transparan kaydetme işlemi ile logolar, tanıtımlar, banner yada reklam arayüzleri yapabilirsiniz.  İzlediğiniz çoğu video da aslında trasparan arka planla hazırlanmış görseller bulunmakta. After Effect Transparan kaydetme işlemi video düzenleme işlemlerinde hayati önem taşımaktadır.

After Effects  videoyu bir Transparan olarak dışa aktarma.

Alfa katmanları, yani görselin transparan  hali video düzenleme işlemi sırasında çekimleri birleştirmenin inanılmaz etkili bir halidir İlk olarak çalışmamızı özenle hazırladıktan sonra gerisini After Effect ‘in sihirli kollarına bırakabilirsiniz. Şimdi gelelim After Effects’te grafikleri veya saydam arka planı (alfa kanalı) olan görselleri dışa aktarmak için aşağıda belirttiğim basit adımları izleyin.

1. Arkaplanınızın şeffaf olduğundan emin olun.

Arka planınızın saydam olup olmadığını kolayca kompozisyon panelindeki onay kutusu düğmesini tıklatarak anlayabilirsiniz. Arka plan saydam yani transparan olmaması halinde hiç bir şekilde transparan render alamazsınız. Bu aşamada çalışmanızın saydam olduğuna eminseniz diğer aşamaya geçebilirsiniz.

2. Çalışmanızı render sırasına ekleyin.

Arka planı saydam yaptıktan sonra sıra render alma işlemine gelmektedir. Bunun kısa yolu ise Kompozisyon> İşleme Sırasına Ekle seçeneğine gidin veya Control + Command + M tuşlarına basın.

 after effects transparan arkaplan

3. Çıkış modülünü tıklayın

Sol alt taraftaki bulunan adda to render Queued isimli butona tıklıyoruz.

4. Video çıkışını RGB + Alpha’ya ayarlayın.

Burada output module isimli yeri tıklıyoruz ve buradan da RGB + Alpha’yı Seçiyoruz, şimdi dışa aktarıldığında 4 farklı kanal içerecek. Şimdi ki durağımız ise Tamam’ı tıklayın

5. Render

Sadece render düğmesine basarsanız after effects transparan yapma işlemini tamamlamış olacaksınız. After effects transparan arkaplan değiştirmek bu kadar basit sevgili okurlarım.

Artık çekimlerinizde saydam bir arka plan katmanı bulunduğundan, video düzenleme zaman çizelgenizde diğer çekimlerin üzerine yerleştirebilirsiniz. Videonuzu dışa aktarma yönteminde değişken  alfa katmanları elde edersiniz  ; bu, farklı derecelerde opaklık derecelerine sahip olabilecekleri anlamına gelir; ancak bazı dışa aktarma yöntemleri  arasında, aralarında açık olmayan ya da açık olan ikili alfa katmanları bulunur. Bu arada bilgisayarınızda arayıp ta bulamadığınız hiç bir dosya kalmayacak Peki ama nasıl  mı Bunun için bu yazımıza TIKLAYIN

Leave a Reply