C# FOR DÖNGÜSÜ

Hayatımız aslında döngüden ibaret olduğu için yazılım içerisinde hayati öneme sahip olan döngüleri anlamakta zorlanacağınızı sanmıyorum. İnanın bana hayatımızın her evresinde döngüleri sonuna kadar yaşıyoruz. Komik gelecek belki size ama Dünya bile bir döngünün içerisinde dönüp duruyor.

C# For Döngüsü

Bugün ki konumuz olan For döngüsü de C# yazılım dilini bir tarafa bırakalım tüm yazılım dillerinde kendisine yer bulan en önemli fonksiyonlardan biridir. For döngüsünü bilmeyen bir insanın yazılımı bilmesi teknik olarak imkansızdır. Peki Ama for döngüsü nedir?

C# dilinde ve nice yazılım dillerinde For döngüsü, belli eylemleri istenilen miktar kadar yerine getirmekle sorumludur. Yani for döngüsüne kodlar ile kardeşim sen 100 kadar olan tüm Sayıları topla diye bir talimat verdiğimiz de bu işi kolaylıkla yaparak size sonucu verecektir. Hadi sıkıysa siz yapın 100 kadar tek tek sayıları toplamak bence akıl işi değil.

C# For Döngüsünün Yapısı

Bu becerikli döngümüzün yapısını size kod bloku içerisinde göstereceğim.,

for (İ=0; i<100; i++) Bu gördüğünüz yapı for döngüsünün temel yapısı diyebiliriz. Gelir döngümüzü biraz parçalayalık

for: Bu isimli ile birlikte programa tabiri caizse for döngüsünü kullanacağımızı bildiriyoruz. Şimdi for yazarak iki defa seri şekilde Tab tuşuna basalım.

i= i harfine takılmayın bu sadece değişkene verdiğimiz bir harften ibaret bunun yerine ne bırakırsanız bırakın ancak verinin karşılığı mutlaka integer bir değer olsun yoksa for döngüsü başlamadan bitebilir. Buradan anlayacağımız üzere i isminde bir int değişken atadık ve bu değişkene bir sayı verdik. Döngümüz bu sayıdan itibaren döngüsüne başlayacaktır.

i<100 : atamış olduğumuz i değişkenimizin aslında boyutunu burada belirliyoruz. Döngümüze bir hedef belirleyerek i değişkenimizin 100 sayından küçük olana kadar işlemine devam etmesi ancak 100 rakamına eşit yada bu rakamı geçtiğinde for döngüsünü sonlandırmasını istiyoruz. Böylece döngümüzün ne kadar süre aktif olarak döneceğini burada belirliyoruz. “<” , “>”, “<=” “>=” gibi operatörleri rahatlıkla kullanabiliriz.

İ++ : i değişkenimizi hepimiz biraz önce tanıdık. Burada kendisi tam anlamı ile başrolde bulunmakta. Bu kısım ise i değişkenimizin kaç kaç artacağını belirten bölüm diyebiliriz. Burada i++ yazılarak afilli bir duruş sergilediğini düşünebilirsiniz ancak aslında bu görüntünün altında yatan kod tam olarak i=i+1 burada iki iki arttırmak istememiz durumunda i+=2 dememiz kafi olacaktır.

Yukarda ki kod bloğumuzu tamamladığımıza göre artık süslü parantezlerimizin içerisine çalıştırılmasını istediğimiz kodu yazmanın tam zamanı. Aşağıda Twitter ile alakalı hazırladığım bir Bot projesinde kullandığım küçük bir for döngüsünün örneğini sizlerle paylaşıyorum. Burada Datamda bulunan bot hesap kadar Twitter’a otomatik olarak girmemi sağlayan işte bu for döngüsüdür.

For döngüsünün temel mantığını anlattım ayrıntıya girmedim çünkü internette bu olayı anlatan binlerce video bulunmakta girin ve basit anlatım yapan birisinden şu döngüyü tam olarak öğrenin lütfen

Hatasız kodlarda buluşmak dileğiyle….

Leave a Reply