C# İnterface Kullanımı

C# derslerinde interface kullanımına gelerek ileri düzey konulara giriş yapmış bulunmaktayız. Öncelikle interface kavramını biraz açıklayarak olaya giriş yapsak iyi olacak

İnterface öncelikle bir class gibi gözüksede asla claas değildir. Bu tip aslında bir şablondan ibarettir. Bunu şu şekilde açıklayalım. Class örneklenirken, interface asla örneklenemez, Class içerisine metotlar ve fieldlar eklenir ve bu metotlara istediğimiz kodları yazarız ve kullanırız ancak interface metot tanımlaması yapabiliriz ama içerisine kod yazamayız.

Neden İnterface Kullanırız

İnterface genel itibariyle belli bir kural dahilinde çalışan kurumların kullandığı yapıdır. Yani burada yazılımcıya interface tanımlaması yaparak yazılımcının kullanacağı metotlar, parametreler önceden önüne çıkarmaktadır. Bu durum da yazılımcının tercihine özel bir olay ortadan kalkmaktadır.

İnterface kavramının genel özellikleri

  • Sınıf yapılarımız birden fazla interface ile implement edilebilir.
  • Interface yapıları rehberyol göstericiler olarak tanımlandığı için içerisinde metot oluşumları ve propertyler dışında kod blokları bulunmaz.
  • Interface yapılarımızda bulunan tüm özellikler public olarak kabul edilir.
  • Bir interface (arayüz) yapısını başka bir interface tarafından türetebiliriz.
  • Sınıflar implement ettiği interface içerisindeki bulunan tüm özellikleri implement etmek zorundadır.
  • Interface yapılarımızda oluşturduğumuz metotlar gövdesizdir. Bu yapısı ile abstract metotlara benzerlik gösterir.
  • Interface (arayüz) yapılarımızı kullanarak nesneler oluşturamayız.

C# interface örnegi yapalım

Öncelikle projemize bir öğrenci isminde class ekliyorum. Ardından yine IveriKayit adında interface eklemesi yapıyorum ve interface içerisine aşağıda ki metotlarımı tanımlıyorum.

Yukarda ki tanımlarıma iyice bakarsanız herhangi bir kod yazmadım. Metotlarımı sadece geriye dönüş tipini ve parametrelerini ekledim. Bunların metot olduğunu () parantezlerden anlamaktayız. Şimdi bur da iki adet şablon durumunda metot tanımladık. Gelin hep birlikte bu metotlarımızı Ögrenci sınıfı içerisine implement edelim.

Kalıtım da olduğu gibi interface : işareti ile tanıttık. İlk aşamada oluşturduğumuz şablonlarımız bulunmadığı için bizlere hata verdi. Ardından sarı renkli ampul işaretine tıklayarak şablonlarımızı bu şekilde karşımıza aldık ve içlerine yukarda ki kodlarımızı yazdık. Şimdide bu metotlarımızı program.cs isimli classımızda çağırmayı ve kullanmayı deneyelim.

Ögrenci sınıfımızı program cs. isimli sınıfta örnekleğimiz zaman interface üzerinden gelen metotları göremediğimizi fark ettik. Her ne kadar public gibi hareket etse de metotlarımızı göremedik ve kullanamadık. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor?? Tabi ki referans göstermekten başka çaremiz yoktur. İnterface her ne kadar örneklenemese de referans edilmesinde bir sakınca yoktur.

Bu nedenle interface referans ediyoruz….

Yukarda referans ederek metodumuzu çağırdık ve bu metodumuz Ögrenci sınıfı içerisinde ki metotu çalıştır ve sonuç aşağıda ki gibi oldu.

Sevgili takipçilerimiz sizler için bir çok alanda bilgilenmeniz için eğitim videoları çekerek sizlere hizmet etmeye çalışmaktayım. Bu nedenle biz yeni kurulan bir aileyiz ve bu ailenin yeni üyelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizleri ailemizde görmeyi çok isterim. Youtube kanalıma abone olarak sizde Web pazarı ailemize katılabilirsiniz. Kanalıma ulaşmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply