C# Kalıtım nasıl uygulanır

C# yazılım dilinde işlerimizi kolaylaştırmak amacıyla düzenlenen güzel bir özellikten yani kalıtımdan bahsedeceğiz. Kalıtım özetle birden fazla ortak özelliği olan özellikten kastım, field, metot, değişken gibi alanları miras bırakarak bir veya bir den fazla class üzerinde kullanmamıza yaramaktadır.

Yukarda ki tanımdan hiç bir şey anlamayanlar el kaldırsın. Bu durumu daha iyi anlamak için sizlere gerçek hayattan bir örnek verelim.

Bir anne ve baba güzel bir evlilik sonrası bir çocukları oluyor.Cocukları anne ve babasının baskın genlerini üzerinde taşıyor. Birde cocuğa özel bazı genlerde doğum ile birlikte geliyor. Aslına bakarsanız burada cocuk anne ve babasından türememiş olmaktadır. Bu nedenle çocukta anne ve babasının özelliklerinin olması gayet normaldir.

Türetilmiş bir class temel class içerisinde bulunan public, protected, ınternal gibi erişim belirleyicilerine sahip olan tüm özellik veya metotları rahatlıkla sanki o class içerisinde oluşturulmuş gibi kullanılabilir.

Kalıtım nasıl oluşturulur

Classımızın hangi classtan türemesini istiyorsak bunu class isminin bulunduğu yere iki nokta “:” kullanarak temel classın ismini yazarız.

Yukarda performans isimli classı OrtakAlan isimli classtan türetmiş olduk. Burada OrtakAlan Anne ve Babamızı simgelemekte, performans isimli class ise yeni doğan çocuğu şimdi gelin performans isimli classın davranışına bakalım.

OrtakAlan isimli classımız bu bizim atamız konumunda olup sınıflarımızı burdan türeteceğiz

performans isimli classı prf adı ile örnekledik ve türemiş olan classı cağırdığımızda gördünüz gibi OrtakAlan isimli class içerisinde bulunan tüm fieldları bize getirdi hemde bu fieldler performans isimli class içerisinde oluşturulmuş gibi göstermektedir. Burada tam olarak miras var dostum.

Kalıtım ile ilgili bilinmesi gereken bazı özellikler

  1. Kalıtım yapılan bir class üzerinde yapıca metot kullanımınde öncelik kalıtılan classındır. Yani yukarda ki örnekler üzerinden gidilecek olursa, AnaBaba dediğimiz ata classın yapıcı metotu önce çalışır. Yine yukarda ki örnekte ise performans classı çağrıldığında kalıtılmış olduğunu anladığı an program OrtakAlan isimli ana classımızın yapıcı metodunu çalıştıracaktır.
  2. Kalıtılan bir class içerisinde private bir metot yada field erişmek mümkün değildir.
  3. Eğer bir classın kalıtılmasını kesinlikle istemiyorsanız. sealed anahtar kelimesini kullanabilirsiniz. Örneğin public sealed class OrtakAlan
  • Belirli bir düzen içerisinde birden fazla classı iç içe kalıtabiliriz.
  • Kalıtım konusunda karşınıza çıkacak olan erişim belirleyicisi Protected normal kullanımda private olarak davranır ancak kalıtım yolu ile çağrıldığında public olarak davranır.

Kalıtım konusu ile genel bilgiler vermeye çalıştık. Kalıtım ile alakalı önemli notları bu yazımız ile paylaştık. Herkese iyi günler dilerim.

No Responses

Leave a Reply