C# Partial Class Kullanımı

C# partial class kullanımı ile ilgili gerekli bilgileri vermek üzere hepinize merhaba. C# projelerimizde sıklıkla classları kullanırız. Büyük projelerde kod fazlalığı okunabilirliği oldukça düşürmekte bu da bizim işimizi ve düzenimizi oldukça zora sokmaktadır.

Partial Class nedir?

Partial class tek bir classın birden fazla parçaya bölünmesi olayı diyebiliriz. Bu durumu bir örnek ile açıklamak hepimiz adına emin olun en iyisi olacaktır.

Bir class hayal edelim içerisinde yüzlerce field, yüzlerce metot ve onlarca değişken barındıran. Bu class içerisinde bulunan kod kalabalığını hayal edebiliyor musunuz? Bizleri bu durumdan çıkarmak için bu şekilde oluşturduğumuz classımızı partial anahtar kelimesi ile iki yada daha fazlaya bölebiliriz. Bunun ilk şartı class isimlerinin aynı olmasıdır. Gelin hep birlikte kodlarımızı üzerinden yola çıkalım.

Öncelikle bir class oluşturalım ve ismine AnaClass diyelim içerisine metotlar ve bazı fieldlar ekleyelim. Classımızın son hali aşağıda ki gibidir.

Yukarda ki örnek olsun diye yazıldı ama bazı projelerimizde yüzlerce field yada metot ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu sebeple kodlarımız daha düzenli olması için field ile metotlarımı ayrı classlar içerisinde ayıracağım ve AnaClass isimli sınfımı partial olarak ayarlayacağım. AnaClass ismi ile iki ayrı class açarak buralara field ve metotlarımı ekledim. Ardından sınıfımı örnekleyerek tek bir sınıftan işlem yapıyor gibi metotlarıma ve fieldlarıma erişim sağladım.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Sevgili takipçilerimiz sizler için bir çok alanda bilgilenmeniz için eğitim videoları çekerek sizlere hizmet etmeye çalışmaktayım. Bu nedenle biz yeni kurulan bir aileyiz ve bu ailenin yeni üyelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizleri ailemizde görmeyi çok isterim. Youtube kanalıma abone olarak sizde Web pazarı ailemize katılabilirsiniz. Kanalıma ulaşmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Leave a Reply