c# Rastgele Harf, Sayı ve Karakter üretme

C# rastgele harf, sayı ve karakter üreterek çok güçlü şifreler oluşturacağız ve Random olayının en iç kısımlarına kadar ineceğiz. Özellikle C# Selenium derslerinde bizim için bu olay çok büyük yere sahip olacak. Orada bir siteye otomatik üye olduğumuz sırada güçlü şifreler üretmek zorunda kalabiliriz. Bu durum karşısında c# ile rastgele harf ve sayı üretmek çok önemli hale gelmektedir. Hadi birlikte nasıl rasgele harf ve sayı üreteceğimize bir bakalım.

Ben bu işlem için belli Öncelikle Random komutunu ve Dizileri kullandım. Bu olayı tam olarak anlamak için Random ve Diziler kullanımını bilmeniz gerekmekte. Random sınıfı kolay bir sınıf onu bilmeseniz de bu örnekle birlikte anlayacaksınız ancak Diziler konusunu bilmeniz şart. Ben rastgele harf ve sayı üretimi için öncelikle integer ve char veri tipinde iki adet dizi kullandım. Random komutları ile iki adet rakam 3 adet Harf ve 1 adet ise karakter üretimi sağladım. Harf ve Karakter üretimini ASCII tablosuna göre oluşturdum. Şimdi kodlarımızı toplu bir şekilde görelim.

Yukarıda Random sınıfı sayesinde 33 ile 46 arasında bir sayı aldım bu sayıların arasında ki tüm rakamlar ASCII tablosunda bir karakteri simgelemektedir. Sonrada aldığım sayıyı Tochar metodu ile Char veri tipine dönderdim ve sonrada bu karakteri ToString ile string hale çevirerek karakterimi elde ettim. Harf olayıda karakter ile aynı harflerin küçüklük ve büyüklük oranları ise ToUpper ve ToLower metotları ile ayarlayarak bazı harflerin küçük bazı harflerin büyük olmasını sağladım. Yukarıda ki kodu yorumlayın anlamadığınız noktayı yorum kısmında sorabilirsiniz. Sizler için Ascıı Tablosunu aşağıya bırakıyorum.

Bu konu ile ilgili olarak tüm işlemleri açıklamaları ile birlikte adım adım görmek istiyorsanız aşağıda ki videoyu mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply