C# Selenium Dersleri Google’da Arama Yapmak

Herkese merhaba, C# Selenium derslerinde artık bot yapma işleminin temellerine geçelim. Google’a giderek bir kelime araması yapalım. Bunu bizim için çok kolay bir iş ama bu işi bu defa biz değil botumuz yapacak. Bu nedenle temel anlamda bizim için bu çok önemli bir durum. Bu dersi iyi anlamamız ve kavramamız lazım. Bu işlem için artık web sitelerin içlerine gireceğiz ve yapı taşları ile uğraşacağız. Bir nevi sitelerde madenci gibi çalışarak işimize yarayacak bir element aramaya başlayacağız. Hadi artık konumuza bir giriş yapalım.

Öncelikle bir buton ve bir textbox ayarlıyoruz. Daha önce ki derslerimiz de selenium kasmaması için ve konsol ekranını görmemek için bazı ayarlar yapmıştık. Burada yine bu ayarları uygulayacağım. Bu işlemleri yeni bir metot üzerinde yapacağım. Hadi bakalım aşağıda metodumuzu oluşturalım.

Yukarıda YazVeAra isimli bir metot oluşturdum ve konsol ekranı görmemek için service ayarlarını yaptım driver isminde yeni bir tarayıcı tanımladım. Ardından tarayıcımı google.com adresine yönlendirdim.

Burada Google sayfası karşımıza geldi. Şimde yapmamız gereken asıl olaya geldik. Biz google arama textbox’ına bir değer yazdıracağız ama nasıl bunun için mouse sağ tık yaparak incele diyoruz ve google sayfasını inceliyoruz. Arama metnini göndereceğimiz input name isminin “q” olduğunu gördük. Evet aradığımız elementi bulduk Name kullanarak arayacağımız metni gönderebiliriz.

IWebElement element = driver.FindElement(By.Name(“q”));

Burada bir element oluşturduk ve tarayıcımız ile Name kullanarak bulduğumuz q verisini ekledik. Bu kod parçacığı gittiği sayfada q name’ne sahip aracı bulacak. Elementi Bulduk şimdi ne yapıyoruz tabi ki arayacağımız kelimeyi göndereceğiz.

element.SendKeys(textBox1.Text);

textBox1 yazdığımız metni google arama kısmına Bulduğumuz elemente SendKeys metodu ile gönderiyoruz. Şimdi kodumuzu bir toparlayalım.

Şimdi yukarıda ki koda göre Kodumuz Google gitti ve 3 saniye bekledi (Thread.Sleep(3000); sayesinde bekliyor) ardından name göre q buldu ve textBox1 gönderdi. Şimdi sıra arama butonuna tıklatmak. Bunun için yine butonu incele yaparak araştırmaya başlıyoruz. Butonu Xpath değerine göre tıklatmak istiyorum. Bunun için de yine aynı mantığı kullanıyorum.

Burada yine driver tarayıcımın FindElement metodu ile Xpath’e göre arama yaptım ve sonunda bulduğum elemente click metodu ile tıklamasını sağladım. Böylece arama işlemini tamamlamış olduk. Şimdi metodumuzu çalıştırmak için thread ile çalıştırarak butonumuza atayalım. Kodların tam hali aşağıda ki gibidir.

Yukarıda ki anlattıklarımı sizler için görsel olarak tek tek uyguladım bunun için mutlaka video’yu izleyerek Xpath’i ve Name’ i nasıl bulduğumu görmeniz gerekmekte. Mutlaka videolu izleyerek bu işi kavramalısınız. Bu olay bot işlemenin temeli konumundadır.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply