C# Selenium Ekran Görüntüsü Alma

C# selenium ile ekran görüntüsü yani screenshot alma olayını madde madde sizlere anlatmak istiyorum bu işlemi yapmak için kullanacağımız bazı sınıflar bulunmakta bu sınıfları biraz belirtelim.

  • Selenium 🙂 Bi zahmet değil mi bu kütüphanemiz içerisinde bir çok sınıfı kullandık ChromeDriver, Screenshot
  • Threading (bekleme sağlamak için) kütüphanesinde thread sınıfını
  • Draving ( bitmap oluşturmak için) kütüphanesinde bitmap sınıfını kullandık

Öncelikle bir WebBrowser tanımlayarak olaya başlayalım ve selenium tarayıcımıza drv ismini verelim.

Bu işlemi yaptıktan sonra yeni browserımızı kullanarak dünyanın en büyük video barındırma sitesi olan youtube isimli sitemize giriş yapalım,

Bu kodu yazdığımıza göre haydi şimdide Thread sınıfı içerisinde bulunan sleep metodunu kullanarak uygulamamızın iki saniye beklemesini sağlayalım

Şimdi ise Selenium kütüphanesinde içerisinde interface olarak barınan ITakesScreenshot isimli interfacemizi içerisinde ki metotları kullanmak için referans sağlamamız lazım. Peki ama refaransı neye göre yapcaz? Tabi ki drv olarak tanımladığımız ChromeDriver sınıfımıza referans ediyoruz. Ardından interface kullanmak için screenshot ismini veriyorum.

Şimdi de interface içerisinde şablon olarak bulunan metodu kullanmaya başlayalım. Şimdi ise Screenshot isimli sınıfımızı kullanmaya  başlayalım ve bu sınıf içerisinde GetScreenshot isimli metodu kullanalım.

Yukarda ki metot ile ekran görüntümüzü almayı başardık ama aldığımız bu ekran görüntüsü bellekte, bellekte ki görüntü kimin ne işine yarar kardeşim : ) Bu sebeple ekran görüntümüz kaydedelim.

Yukarda ki kod ile resmimizi D klasörüne kayıt ettik ve formatını ise png olarak ayarladık.  Bu işlemleri yaptık ama bu görüntümü pictureBox aktarmak gerek onun için ekran görüntümüzü Bitmap sınıfı ile oluşturuyoruz. Bunu aşağıda ki kod ile yapıyoruz.

Şimdi ise ekran görüntümüzü pictureBox aktarma işlemine başlayalım.  Ama bunun için ilk olarak bitmap türünde ki resmimizi Image sınıfına convert ediyoruz.

Resmimiz yukarda ki kod ile resim kutumuza yerleşti ama berbar bir şekilde çünkü resmin size ayarlamasını yapmadık bu yüzden şimdi görüntülerin kutumuzu kaplaması için aşağıda ki ayarlamamızı yapıyoruz.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Sevgili takipçilerimiz sizler için bir çok alanda bilgilenmeniz için eğitim videoları çekerek sizlere hizmet etmeye çalışmaktayım. Bu nedenle biz yeni kurulan bir aileyiz ve bu ailenin yeni üyelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizleri ailemizde görmeyi çok isterim. Youtube kanalıma abone olarak sizde Web pazarı ailemize katılabilirsiniz. Kanalıma ulaşmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Leave a Reply