C# Selenium ile Website Açma

Ücretsiz bot yapımı rehberi kapsamında ilk dersimize başlamanın heyecanı içerisinde sizlere sesleniyorum. C# Selenium ile Website açımının nasıl olduğunu sizlere anlatacağım ancak bundan önce Visual Studio’nuza Selenium kurmayı sakın unutmayın nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız sizi Selenium Kurulumu başlıklı yazımıza alalım. Kurulumumuz bitti ve artık kod yazmaya başlayabiliriz. Selenium derslerini aldığınıza göre temel seviye yazılım bildiğinizi varsayıyorum. Temelden kastım çok temel konular for döngüsü if yapılarını bildiğinizi düşünüyorum. Tamam C# seviyesini de tamamladığımıza göre bu yazıyı okumaya devam eden okurum ile bu kursu tamamlayabiliriz.

Şimdi projemize aşağıda ki kütüphaneleri ekleyelim.

using OpenQA.Selenium;
using OpenQA.Selenium.Chrome;

Kütüphanemizi eklediğimize göre Selenium ile web sitelerini açabiliriz. Bunun için size iki seçenek sunacağım ister bir textbox içerisine site linkini yazarak gidecek yada önceden belirlediğiniz bir siteye butona tıklayarak gideceksiniz. Sizi iki güzel yol hangi yoldan gideceğiniz size kalmış şimdi bul yolları inceleyim.

YOL – 1

Evet Windows formumuza bir adet buton ekliyoruz. Butona çift tıklayarak kod bölümüne geçiyoruz ve aşağıda ki kodları yazıyoruz.

Yukarıda yaptığımız işlemde öncelikle driver isminde bir değişken oluşturdum. Bu değişkene yeni bir chrome tarayıcısı açmasını istedim. Ardından tarayıcımız olan driver değişkenine Navigate() metodu içerisinde bulanan GoToUrl isimli metodun içerisine gitmek istediğim siteyi yazdım. Böylece projeme eklediğim butona tıkladığım da ben otomatikman webpazarı isimli siteme gideceğim.

YOL – 2

Burada ki yapacağımız işlem ise forma eklediğimiz butonu ilave olarak bir adet TextBox ekleyeceğiz. Daha sonra yapacağımız işlem ise yukarda yaptığımız işin aynısı.

IWebDriver driver = new ChromeDriver();
driver.Navigate().GoToUrl(textBox1.Text);

Yukarıda da yine değişken ataması yaparak bir adet Chrome Tarayıcı oluşturduk ve site adresi olarak ise formumuza bıraktığımız TextBox’ın Textini gösterdik. Böylece Textbox’a yazılan siteye butona tıkladığımızda gidiyoruz. İşlem bu kadar basit arkadaşlar. Siteye gitmek için Navigate ve GoToUrl metotlarını kullanabilirsiniz. GoToUrl metotu mutlak suretle string değer almaktadır bu nedenle site adresi önceden belirli ise çift tırnak içerisine yazmayı unutmayınız. Bu konu ile ilgili olarak hazırladığım eğitim videosunu mutlaka izleyiniz ve konuyu tam olarak sindiriniz videoyu hemen alt tarafa bırakıyorum.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply