C# Selenium Kurulumu

C# ile adım adım bot yapım rehberinde can alıcı husus olan Selenium isimli yazılım kurulumu ile sizlerle birlikteyiz. Sizlere ücretsiz olarak vereceğim Selenium kursu ile sizde istediğiniz gibi web botları yaparak işlerinizi bir hayli hızlandıracaksınız. Ücretsiz selenium kursu sıfırdan ileri düzey şeklinde ilerleyecektir. Haydi şimdi daha fazla lafı uzatmadan Selenium Visual Studio’ya adım adım kuralım.

ADIM-1 SELENİUM DRİVER İNDİRME

Selenium ile çalışacağımız projeye ilk olarak selenium driverı yüklememiz gerekmektedir. Bunun için ilk olarak sağ tarafta bulunan çözüm gezginine projemizin isminin üzerinde sağ tık yaparak Nuget Paketlerini Yönet sekmesine tıklayalım.

Burada karşımıza çıkan ekranda göz at sekmesine tıklıyoruz.

Bu kısma selenium driver yazarak arıyoruz ve Selenium Webdriver isimli paketi yüklüyoruz.

Adım-2 Chrome Driver Yükleme

Chrome Driver yüklememin sebebi derslerde hep Chrome tarayıcısını kullanacağım olmamdan dolayıdır. Şimdi Chrome Driver için sizi aşağıda ki adrese alayım.

https://chromedriver.chromium.org/downloads

Yukarıda ki adresten Google Chrome tarayıcınızın güncellik durumuna göre size uygun olan paketi indiriyoruz. Bu paketi indirmeden önce tarayıcınızın version durumuna mutlaka bakın yoksa sonra hata alıp durursunuz. Chrome version durumuna bakmak için tarayıcının sağ üst kısmında üst üste duran 4 nokta işaretine tıklayarak yardım bölümüne gelin ve burada Google Chrome Hakkında kısmına tıklayın. Karşınıza çıkacak olan sayfada tarayıcınızın hangi version da olduğunu görebilirsiniz.

ADIM-3 CHROME DRİVER’I PROJEYE DAHİL ETMEK

Yukarda indirdiğimiz paketi winrar dosyasından çıkartarak projemizin Debug edildiği klasöre atmamız gerekmekte. Debug klasörümü nasıl bulacağım derseniz. Yine Çözüm Gezgini isimli bölümden projemiz üzerinde sağ tık yaparak Klasöre Dosya Gezgininde Aç diyerek dosyamızın bulunduğu klasörü hızlı bir şekilde bulabiliriz.

Evet arkadaşlar sadece 3 adımda C# Selenium kurulumunu tamamladık. Bu saatten sonra youtube üzerinden eğitimlere geçerek bu konuda ki eğitim serüvenine başlayabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply