C# SQL Bağlantısı Kurma

C# ile sql bağlantısını nasıl yapılır

C# Microsoftun oluşturduğu ve son zamanlarda oldukça popüler olan C# yazılım dili yine Microsoft’un bir ürünü olan ve veritabanlarının şahı olarak bilinen SQL ile birleşince ortaya çok güzel programlar çıkmıştır. Sizde kendi programınızda C# SQL Bağlantısı Kurma gibi bir isteğiniz varsa doğru yoldasınız demektir.

SQL ile ilgili kısa bir tanım yapmak gerekirse Bilgisayar ortamına aktardığınız, ham bilgiler veri olarak adlandırılmaktadır.. Bilgisayara girilen, bilgisayar tarafından saklanabilen ve işlenebilen her şeye veri demekteyiz. Veri saklamakta ki ana amaç, daha ileri bir tarihte saklanan verilere yeniden ulaşabilmek ve kullanabilmektir. Bu işlem bir nevi arşivdir. Düşünün ki veri tabanı olmadan aslında hayatın duracağını düşünebiliriz. Bizler unutan canlılarız. Veri tabanları bize bu konuda destek olmaktadır. Bankacılıktan tutunda bir maça dahi gitmek için veri tabanları kullanılmaktadır.

Veritabanı kullanılmayan bütün programlar anlık çalışmaktadır Yaptığınız iş yada işlem kaydedilmediği için bir daha ki sefere silinmiş olacaktır.. Veritabanı olmayan programlarda veriyi daha sonraki bir tarihte ulaşmak ve daha sonrasında veriler üzerinde işlem yapabilmemiz mümkün değildir. Çünkü bütün programlar RAM denilen bellekte çalışır. RAM bellek elektrik ile yazılıp silinebilen bir donanım olduğundan dolayı bilgisayarın gücü kesildiği an içerisindeki tüm bilgiler de haliyle silinecektir. Bu nedenle C# üzerinden hazırladığınız programlarınızda mutlaka veri tabanını kullanmanızı öneririm. Sözümüzü daha fazla uzatmadan c# sql bağlantısı nasıl yapılır sorusunun cevabını verelim.

C# SQL Bağlantısı yapma
C# SQL Bağlantısı nasıl kurulur

c# sql bağlantısı yapma

SQL bağlantısı anlamanız için sizlere c# sql bağlantı örneği yaparak konuya giriş yapmak istiyorum. Öncelikle Visial Studio açıyoruz. Windows form üzerinde gerekli görsel çalışmamızı yaptıktan sonra F7 tuşuna basarak kodlarımızı yazmaya başlıyoruz. İlk yapacağımız işlem SQL kütüphanemizi tanımlamak olacaktır. Bu işlemi yapmak için kod penceremizin en üst kısmına

Böylece SQL kütüphanemiz eklemiş olduk. Şimdi ise c# sql bağlantısı yapma işleminin ana unsuru olan bağlantı işlemine geçelim. Aşağıda ki kod kısaca veri tabanınızın ne olduğunu ve nerede bulunduğunu göstermektedir.

Yukarda yazılan kod ile Sql veri tabanına bağlanmayı ve veri tabanınızın isminin ne olduğu hangi veri tabanını kullanacağınızı tanıtmış oldunuz.

Şimdi ise bir metot oluşturarak verilerimizi görmemizi sağlayalım. Aşağıda vereceğim kodları

Bu kodlar ile bir metot oluşturduk C# SQL Bağlantısı Kurma işlemi tamamlanmıştır. artık verilerimizi görme zamanı gelmiştir. artık yapacağımız işlem oldukça kolaydır. Formumuza atayacağımız bir butona çift tıklayarak içerisine aşağıda ki kodları yazmanız yeterlidir.

C# ile sql bağlantısını nasıl yapılacağını size adım adım anlattık. Belirtilen hususları eksiksiz yapmanız durumunda sorunsuz şekilde veri tabanı bağlantınızı yapmış olacaksınız. İleri dönemlerde ayrıca veri tabanına kaydetme, güncelleme ve arama gibi işlemlerin nasıl yapılacağını göstereceğim. Ayrıca C# ile efsane şekilde kullanıcı giriş formu yapmak istiyorsanız BU yazımızı C# üzerinden süper loto programı yapmak içinse BU yazımızı mutlaka okumalısınız. Anlatılan her şeyi görsel olarak izleyerek yapmak için videomuzu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Birbirinden özel derslerle bilmediğiniz bir çok şeyi yotube kanalımızdan öğrenebilirsiniz. Youtebe kanalımızı incelemek yada abone olmak için BAĞLANTIMIZA tıklamanız yeterlidir.

Bağlantı ile ilgili sorun yaşamanız durumunda yorum kısmına yazabilirsiniz.

No Responses

Leave a Reply