C# SQL VERİ TABANINA KAYIT EKLEME

C# yazılım dili günümüzde en çok kullanılan yazılım dillerinden biridir. Veritabanı ise bütün yazılım dillerinin kullandığı ortak bir havuzdur. Veri tabanına kayıt eklemek ise bir nevi yaşamın ta kendisidir. Her yazımda belirttiğim gibi insan oğlu unuttuğu sürece Veri Tabanlarını her daim kullanmak zorundayız. Kullanmama gibi bir lüksümüz olamaz. Bankalar kredi kartı bilgilerini veritabanlarına saklamasa nasıl alışveriş yapabiliriz hiç düşündünüz mü Bu nedenli hayati öneme sahip olan veri tabanına kayıt eklemeyi bu yazımızla öğrenerek yaşamın ta kendisi olan bir olayın ilk adımını atmış olacağız. Düşünün dev kurumlar olsun dev yazılımlar olsun aslında hepsi temelde birazdan vereceğim kodları kullanarak verilerini veritabanına eklemektedir. Bu gerçeği bilmek bile insana mutluluk veriyor. Şimdi C# dilinde SQL veri tabanına nasıl kayıt ekleyeceğiz onu görelim ancak bundan önce kod penceremize SQL kütüphanesini eklemeyi ve SQL bağlantısını yapmayı unutmayalım. SQL bağlantısını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız BU yazımızı mutlaka okumalısınız. Şimdi konumuza geçelim.

VERİTABANINA VERİ EKLEME
C# SQL KAYIT EKLEME

SQL Veri Tabanına Kayıt Ekleme

Aşağıda verdiğim kodları kendinize göre uyarlayarak C# veri tabanına Kayıt ekleme yapabilirsiniz. Öncelikle bağlantıyı açarak kodlarımızı yazmaya başlıyoruz. Herzaman ki gibi ilk olarak komut değişkeni atamamız gerekmekte. Bu nedenle SQL Command özelliğinden yararlanarak komut değişkeni oluşturuyor ve malum SQL komutu olan insert into komutunu kullanıyoruz. Burada tablomuzun ismini ve tablomuzda bulunan başlıkları tek tek yazarak hepsine birer değişken ataması yapıyoruz. Ardından her bir değişkenin yazılacağı kısımları parametre olarak belirliyoruz. İşlem bu kadar basit sevgili okurlarım. Yapmanız gereken bir button oluşturup bu butona aşağıda ki kodları kendinize göre uyarlayarak F5 tuşuna basmaktır.

Aslına bakarsanız tüm komutların sadece birer ingilizce cümleden ibaret olduğunu görmüş olduk. Ancak siz değerli okurlarım için daha kolay olayı kavramanız adına sizlere görsel bir video hazırladım. Sizlerde aşağıda bıraktığım videoyu izleyerek veri tabanına kayıt ekleme işine dakikalar içerisinde halledebilirsiniz.

C# veri tabanına Kayıt ekleme işlemini gösterdik ama eklediğimi silmek istiyorum diyorsanız veri tabanından silme işlemi isimli yazımızı mutlaka okumalısınız sevgili takipçilerim.

Sevgili takipçilerimiz sizler için bir çok alanda bilgilenmeniz için eğitim videoları çekerek sizlere hizmet etmeye çalışmaktayım. Bu nedenle biz yeni kurulan bir aileyiz ve bu ailenin yeni üyelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizleri ailemizde görmeyi çok isterim. Youtube kanalıma abone olarak sizde Web pazarı ailemize katılabilirsiniz. Kanalıma ulaşmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply