C# SQL VERİ TABANINDA ARAMA YAPMAK

C# yazılım dilinde veri tabanının önemini her yazımda ısrarla belirttim yine belirtiyorum önceki yazılarımızda, SQL veri tabanına bağlanmayı, kayıt eklemeyi ve silmeyi gösterdik. Şimdide eklediğimiz binlerce veri içerisinden aradığımızı nasıl bulacağımızı göreceğiz. C# kayıt arama işlemi de oldukça basit bir kullanıma sahiptir. Sizlere bugün en temel yapısını göstermeye çalışacağım. İleri dönemlerde birden çok koşulda nasıl arama yapabileceğimizi göstereceğim aslında bir den çok koşulda aramada yapmamız mümkün olup ileri dönemlerde bu konulara değineceğimi belirteyim. C# veri tabanına kayıt ekleme işlemini yapmadan önce belli başlı bazı hususları yerine getirdiğinizi varsayıyorum bunların başında SQL kütüphanesinin eklendiğini ve SQL bağlantısının sorunsuz bir şekilde yapıldığını düşünüyorum. Aksi halde size vereceğim kod hiç bir anlam ifade etmeyecektir. SQL bağlantısını nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız BU yazımızı mutlaka okumalısınız. Şimdi konumuza geçelim.

C# Arama işlemi
c# veri tabanında arama

SQL Veri Tabanında Kayıt Arama

Aşağıda verdiğim kodları kendinize göre uyarlayarak c# sql veri tabanında arama yapmak mümkündür. Öncelikle bağlantıyı açarak kodlarımızı yazmaya başlıyoruz. Her zaman ki gibi ilk olarak komut değişkeni atamamız gerekmekte. Bu nedenle SQL Command özelliğinden yararlanarak komut değişkeni oluşturuyor ve malum SQL arama komutu olan Select * from komutunu kullanıyoruz. Burada tablomuzun ismini ve tablomuzda arama yapacağımız sütunu belirleyerek bunlara birer değişken ataması ve aramayı yapacağımız aracı belirliyoruz (textbox gibi) . Ardından adapter kullanarak bu değişkenimizi tanımlıyoruz. İşlem bu kadar basit sevgili okurlarım. Yapmanız gereken bir button oluşturup bu butona aşağıda ki kodları kendinize göre uyarlayarak F5 tuşuna basmaktır.

Aslına bakarsanız tüm komutların sadece birer ingilizce cümleden ibaret olduğunu görmüş olduk. Ancak siz değerli okurlarım için daha kolay olayı kavramanız adına sizlere görsel bir video hazırladım. Sizlerde aşağıda bıraktığım videoyu izleyerek veri tabanında kayıt arama işini dakikalar içerisinde halledebilirsiniz. c# sql veri tabanında arama yapmak için ne duruyorsunuz haydi programınızı deneyin.

Sevgili takipçilerim SQL üzerinde tam anlamıyla hakimiyet kurmanız için aşağıda bulunan yazılarımın tamamına okuyup uygulamanız gerekmektedir. SQL veritabanına bağlantı, SQL veri tabanından kayıt ekleme, SQL veri tabanında kayıt silme bu konuları bitirdiğinizde artık sizde kendi otomasyon programını rahatlıkla yapabilirsiniz.

Sevgili takipçilerimiz sizler için bir çok alanda bilgilenmeniz için eğitim videoları çekerek sizlere hizmet etmeye çalışmaktayım. Bu nedenle biz yeni kurulan bir aileyiz ve bu ailenin yeni üyelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizleri ailemizde görmeyi çok isterim. Youtube kanalıma abone olarak sizde Web pazarı ailemize katılabilirsiniz. Kanalıma ulaşmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply