C# SQL VERİ TABANINDA SİLME İŞLEMİ

C# yazılım dilinde SQL veri tabanında silme işlemi yaptığımız bir çok projede hayati önem taşıyan bir sorgu türüdür. Bir kere veri tabanı denilen olay hayat desem abartmış olmam çünkü ne arasanız her şey veri tabanları üzerinden yürütülmektedir. İnsan unutan bir varlık oldukça veri tabanları her zaman olacaktır. Zaten projelerimizde veri tabanının önemini önceki yazılarımda anlatmıştım. Yine önce ki yazılarımızda SQL veri tabanına nasıl bağlantı yapacağımızı tek tek gösterdik. Bugün de c# veri tabanında silme işlemi nasıl yapılır onları size detaylı olarak anlatacağım. Konumuza geçmeden önce kod sayfalarımızı açıyor ve SQL bağlantımızı yapıyoruz. SQL kütüphanemizi de kod penceremizin en üst kısmında eklediysek şimdi konumuza geçebiliriz.

c# SQL veritabanında kayıt silme

C# SQL SİLME KOMUTU

Öncelikle projemiz üzerine bir adet buton ekleyeceğiz ismine ise SİL şeklinde isim verebilirsiniz. Visual studıomuz da daha önceden veri tabanımıza bağlantı yaptığımızı varsayarak direk olarak silme işlemini atayacağımız butonumuza çift tıklayarak kod bölümüne geçelim.

Yukarda ki kodları özetlemek gerekirse ilk olarak SQL veritabanımızla alakalı bağlantımızı açtık. Ardından command ile komut verdik. Komutumuz da youtube isimli tablomuzda bulunan VİDEO BAŞLIĞI isimli sütun içerisinde ki verileri baz alarak silme işlemini yapmasını istedik. Daha sonra ise parametre düzenleyerek texbox1 isimli araç üzerinde basliği isimli değişken baz alınarak silme işlemini yapmasını istedik.

Yukarda ki kodları kendinize göre uyarlayarak sizde c# veri tabanında silme işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. C# da silme işini daha rahat yapmanız adına sizler için görsel video ekledim. Bu videoyu izleyerek rahatlıkla projenizde veri tabanınıza ulaşarak silme işlemini yapabilirsiniz. Bir kez daha uyarmam gerekirse kod pencerenizde SQL bağlantınızın yapıldığından mutlaka emin olmalısınız. Kod pencerenizde aşağıda verdiğim koda benzer bir şeyler olması lazım. Varsa sorun olmaması gerekiyor.

Arkadaşlar SQL veri tabanında silme işleminin tam anlamı ile çalışması için mutlaka bağlantının daha önceden yapılması gerekmektedir. Bu nedenle SQL veritabanına nasıl bağlantı yapılacağını öğrenmek için mutlaka C# SQL Bağlantısı Kurma başlıklı yazımızı okumanızı öneririm.

Sevgili takipçilerimiz sizler için bir çok alanda bilgilenmeniz için eğitim videoları çekerek sizlere hizmet etmeye çalışmaktayım. Bu nedenle biz yeni kurulan bir aileyiz ve bu ailenin yeni üyelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizleri ailemizde görmeyi çok isterim. Youtube kanalıma abone olarak sizde Web pazarı ailemize katılabilirsiniz. Kanalıma ulaşmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Leave a Reply