C# SÜPER LOTO PROGRAMI

C# SÜPER LOTO VE SAYISAL LOTO PROGRAMI

c# üzerinden sayısal loto yada süper loto yapmak bir kaç kod bilgisi ile mümkün sevgili okurlarım. Bugün ki programımız da random komutunu kullanacağız. Öncelikle sayısal loto ve Süper Loto nasıl oynanır bilmemiz gerekmekte. Program yazmadan önce mutlaka mantığın ne olduğu bilmemiz gerekmektedir. Yukarıda hazırladığım eğitim videosu ile sizde kendi programınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

C# Sayısal Loto nasıl oynanır.

Sayısal Loto oynayacak kişilerin 1 ila 49 arasında değişen rakamlar arasından seçim yapması gerekir. Bir sırada 6 adet rakam yer alır. 6 rakamı içeren her sıra kolon olarak adlandırılır. İstenilen rakamlar oynandıktan sonra çekiliş sonucu çıkan rakamlara göre farklı ödüller kazanılır.

Kazanılan ödül miktarı birkaç faktöre bağlıdır. İlk olarak 3, 4, 5 ve 6 rakamı aynı kolonda tutturmaya göre farklı ödüller verilir. Büyük ikramiye kazanmak için 6 rakamın tek bir sırada yer alması gerekir. 3, 4 veya 5 rakamın aynı sırada yer alması durumunda ise daha düşük teselli ödülleri verilir.

Ödül miktarını belirleyen diğer bir faktörde devirdir. Devir, bir önceki çekilişte büyük ikramiyenin herhangi bir bilete isabet etmemesi durumunda ödülün bir sonraki haftaya kalmasıdır. Örneğin Ocak ayının ikinci haftasından yapılan çekilişte  6 rakamı da bilen bilet çıkmadı. Bu durumda büyük ikramiye Ocak ayının üçüncü haftasına aktarılır. Eğer üçüncü haftada da çıkmazda toplam ödül dördüncü haftaya aktarılır. Devirde ikramiye katlanarak artar. Devreden ikramiyenin çıkması durumunda tüm süreç en baştan başlar.

C# Süper Loto nasıl oynanır.

Süper Loto kolonunda sıralı şekilde 1’den 54’e kadar sayılar vardır. Her sayı bir küçük kutunun içindedir. Bu 54 sayıdan 6’sı işaretlenir. Eğer 6’dan fazla sayı işaretlenirse, o kolon iptal olur. Büyük ikramiyeyi kazanmak için, 6 sayının da bilinmesi gerekir.5-4-3 sayı tahminine de ikramiye verilmektedir. Bir Süper Loto kolonunun fiyatı 2 TL’dir. Bir Süper Loto Kuponunda 6 kolon bulunmaktadır. Bir tam Süper Loto kuponunun fiyatı 12 TL tutmaktadır. Süper Loto’yu, Türkiye’de yaygın olarak bulunan Süper Loto bayilerine giderek oynayabilirsiniz. Kolonları kendiniz istediğiniz gibi doldurabileceğiniz gibi, Süper Loto makinesine da oynatabilirsiniz. Bayi işleminizi yaptıktan sonra, size bir kupon çıktısı verecektir. Sonuçları takip edebilmek ve ikramiye kazanmanız durumunda ikramiyenizi alabilmeniz için, bu çıktıyı saklamanız gerekir. Üzerindeki yazılar, okunmayacak kadar yıpranmış kuponlara ikramiye ödemesi yapılmaz. 18 yaşından küçükler Süper Loto oynayamazlar ve kazansalar dahi ikramiye ödemesi yapılmaz. 18 yaşından küçüklere Süper Loto oynatmak kanunen suçtur.
Kazanılan ikramiyeler idare tarafından belirlenen şubeler aracılığı ile gerçekleştirilir. Büyük ödül talihlisinin ödemesi ise genel merkez aracılığı ile yapılmaktadır. 1 yılın ardından kazanılan ikramiyeler zaman aşımına uğramaktadır. Bu nedenle çekiliş tarihinden itibaren yıl içinde büyük ödül talep edilmelidir.

C# Süper loto Programının Kodları

Leave a Reply