C# TextBox Sadece Büyük Harf ya da Sadece Küçük Harf Yazdırma

C# ile windowsform uygulamalarında sıklıkla kullandığımız texboxlara girilen metinsel ifadeleri büyük harfle yada küçük harfle yazdırma işlemini sadece bir kaç satır kod ile nasıl yazılacağını bu yazımızla öğreneceğiz. Texbox büyük harf yazdırma yada küçük harf yazdırma c# yazılım dilinde kullandığımız metotlar sayesinde başarıyoruz.

C# texbox sadece büyük yazdırmak ne işimize yarayabilir ki diye düşünüyor olabilirsiniz. İnsanlar veri girişlerinin bazen düzenli olmasını isteyebilir, programa yazılan tüm içeriklerin harflerini büyük harfle yada büyük harfle yazılmasını isteyebilir, ancak kullanıcılar emin olun ki o an canı nasıl isterse öyle veri girişi yapacaktır, capsclok açmak yada kapatmak bir çoğumuzun umurunda olmayacaktır, durum böyleyse bizde bu sorunu bir kaç satırlık kod ile çözerek kimsenin kalbini kırmadan düzenli veritabanlarına sahip olabiliyoruz. Hadi gelin bu işlemi nasıl yaptığımızı ayrıntıları ile öğrenelim.

C# TextBox Sadece Büyük Harf yazdırma

C# TextBox Sadece Büyük Harf yazdırma için kullanacağımız metot “ToUpper” kelimesidir. İsminden de anlayacağınız üzere harfleri büyütmeye yaramaktadır. Bu fonksiyonu bir çok yoldan kullanabilirsiniz, ister bir değişkene atayarak isterseniz de benim anlatacağım yöntemi kullanarak yapabilirsiniz. Öncelikle büyük harfleri yazdırmak istediğimiz texbox belirliyoruz ve bu texbox’un TextChanged olayını kullanacağız. Kodlarımızı da bu bloka yazmamız gerekmektedir. Özellikler kısmında bulunan olaylar sekmesine tıklıyarak TextChanged kısmını bulup buraya mouse ile çift tıklıyoruz ve karşımıza kodlarımızı yazacağımız alan çıktı.

Bu alana öncelikle kod satırımızın ilkini yazıyoruz.

Bu kodun görevi aslında istediğimiz her şeyi karşılamakta textbox1 girilen string yani kelime değerlerinin büyük harfe çevirmektedir. ikinci kod satırına geçelim.

Yukarda yazdığımız kod satırının anlamı ise imlecin konumunu sona getirmektir. Böylece yazdığımız kelimelerin sıralı bir şekilde yan yana gelmesini sağlıyor.

C# TextBox Sadece Küçük Harf yazdırma

C# TextBox Sadece Küçük Harf yazdırma için kullanacağımız metot “ToLower” kelimesidir. İsminden de anlayacağınız üzere harfleri Küçültmeye yaramaktadır. Bu fonksiyonu bir çok yoldan kullanabilirsiniz, ister bir değişkene atayarak, isterseniz de benim anlatacağım yöntemi kullanarak yapabilirsiniz. Öncelikle büyük harfleri yazdırmak istediğimiz texbox belirliyoruz ve bu texbox’un TextChanged olayını kullanacağız. Kodlarımızı da bu bloka yazmamız gerekmektedir. Özellikler kısmında bulunan olaylar sekmesine tıklıyarak TextChanged kısmını bulup buraya mouse ile çift tıklıyoruz ve karşımıza kodlarımızı yazacağımız alan çıktı.

Bu alana yazacağımız kodlarda yukarda ki kodların aynısı aslında tek fark metotu değiştirmek

İkinci kod satırımız ise yine aynısı

Yukarda ki metotları kullanarak sizde istediğiniz gibi textboxlar üzerinde hakimiyetinizi kurabilirsiniz isteyenin istediğini değil sizin istediğiniz şekilde veri girişi sağlayabilirsiniz. Sizler için örnek olması için hazırladığım örnek uygulamanın kodlarını sizlerle paylaşacağım burada iki ayrı texbox kullandım

Sevgili takipçilerim sizlerde c# dilini öğrenmeye kararlıysanız C# ile nasıl Süper loto programı yapılın bilmeniz gerekecektir. Sizde sadece size özel süper loto programınızı hazırlayabilirsiniz bunun için yapmanız gereken tek şey BU YAZIYA TIKLAMAK ve yazımızda belirtilen hususları iyi bir şeklide öğrenmek.

Her zaman savunduğum bir kural vardır görsel olarak verilen eğitim en iyi eğitimdir bu sebeple bu konuyu anlamayan tüm okurlarım için bu eğitimi videolu olarak hazırladım umarım sizin için faydalı olacaktır.

Sizler için  hazırladığım videoyu hemen alt tarafa bırakıyorum. Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Leave a Reply