C# Windows Form

C# Windows Form Özellikleri

Herkese merhaba arkadaşlar. C# konularına tüm hızımızla devam ediyoruz. Bugün ki konumuz ise Windows Form ile ilgili tüm bildiklerimizi sizlerle paylaşmak. Bugün Form ve özelliklerini didik didik edeceğiz ve tam olarak form üzerinde hakimiyet kurmaya çalışacağız. Malumunuz ki yeni bir form oluşturduğunuzda ilk karşımıza boş ve gri renkli bir ekran çıkıyor. İşte bizim güzel formumuz o 🙂 Hadi şimdi güzelim formumuzun özelliklerini tek tek inceleyelim.

DataBindings

(Name): Adı üzerinde formumuza bir isim vermek için kullanıyoruz. Kod yazma esnasında makinemiz name kısmında yazılan kodu baz alacaktır.

AcceptButton: Formumuzda bulunan bir butonu seçmemiz durumunda ENTER tuşuna her basıldığında seçilen butonun çalışmasını sağlamaktadır.

AccesibleDesciription: Erişebilirlik istemcilerine raporlanacak açıklama için kullanıyoruz

AccesibleName: Erişebilirlik istemcilerine raporlanacak ismi belirlemek için kullanıyoruz

AccesibleRole: Erişebilirlik istemcilerine raporlanacak yolu belirliyoruz bilgileri nerede göstermek istiyorsak belirtiyoruz.

AllowDrop: Form üzerine veri sürükleme ile ilgili izin işlemleri True yaparsanız formun üzerine veri sürükle bırak yapabilirsiniz.

AutoScaleMode: Form üzerinde herhangi bir değişiklik olması durumunda hangi duruma göre yeniden ölçeklenmesini belirliyoruz

AutoScroll: Form üzerinde gerektiği durumlarda scroll kullanımını belirlemimizi istiyor. Varsayılan olarak kapalıdır ancak True yaparak scroll özelliğini açabilirsiniz.

AutoSize: Form üzerinde bulunan araçları görünür kılacak şekilde formun küçülmesini sağlarız True yaparcak aksi haldi False yaparsak formuzu istediğimiz boyutta küçültebiliriz.

AutoSizeMode: Burada GrowAndShrink seçeneğini seçmemiz durumunda formun boyutları sabit kalır ve kullanıcı tarafından değiştirilemez.

BackColor: Formumuzun Arka Plan rengini değiştiriyoruz.

BackgroundImage: Formumuzun Arka Planına resim eklemek için kullanıyoruz

BackgroundImageLayout: Formumuzun Arka Planın olarak belirlediğiniz resmin boyutunu ile ilgili ayarları yapıyoruz. Stretch seçeneği yaparsak resmimiz forma göre boyutlanmaktadır.

CancelButton: Burada bir buton belirlersek ESC tuşuna her bastığımız da o tuş harekete geçecektir.

contexMenuStrip: Formumuza contexMenuStrip ekleyerek içini projemize uygun şekilde doldurmamız durumunda form üzerinde sağ click yapıldığında karşımıza contexMenuStrip yazılan menüler gelmektedir.

ControlBox: Formumuzun sağ üst köşesinde bulunan kapatma, küçültme ve büyütme tuşlarını formdan kaldırmak için True yapmamız yeterlidir.

Cursor: Fare imlecimizin form üzerinde hangi şekilde gözükmesini istediğimizi seçiyoruz.

Font

Font: Formumuz üzerinde bulunan yazılarımızın biçim özelliklerini belirliyoruz. Renk, Boyut, Yazı Tipi, Yazı Kalınlığı gibi tüm özellikleri bu bölümden değiştirebiliriz.

ForeColor: Formumuzun yazı rengini belirliyoruz.

FormBorderStyle: Formumuzun üst kısmında bulunan başlık çubuğu ile ilgili işlemleri yapmaktayız. Burayı None yapmamız durumunda üst başlık çubuğu tamamen ortadan kalkacaktır.

HelpButton: Formumuzun başlık çubuğuna yardım butonu eklemek için kullanmaktayız

Icon: Formumuza ikon belirliyoruz

WindowsState: Formumuzun açılışta simge durumunda yoksa tüm boyutta mı ya da normal olarak açılması ile ilgili tercihlerimizi yapıyoruz.

TopMost: Formumuzun sürekli olarak üste kalmasını sağlar True yaparsak tabi,

StartPosition: Formumuzun açılışta nerede başlayacağını belirliyoruz.

Sizin için gerekli olan Tüm Windows Form özelliklerin açıkladım.Gördüğünüz üzere bir çok denetim bulunmaktadır. Bunlarla Formunuzu harika şekilde özelleştirebilirsiniz.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply