c# Yanıp Sönen Yazı Efekti

C# ile yanıp sönen yazı efekti yapmak bir kaç özelliği bildikten sonra oldukça kolay arkadaşlar. Projelerimize renk katması ve görsel anlamda insanları ve sizi tatmin etmesi anlamında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu düşündüğüm yanan yazı efektini sizler için kısa bir rehber niteliğinde anlatmaya çalışacağım. C# üzerinde yanan yazı efektini uygulamak için ben Random sınınıfını kullanacağım. Random bana rasgele sayılar üretecek ve bu üretilen sayılar karşılık geldiği renge göre değişiklik gösterecek

c# timer örnekleri
C# yanan sönen yazı

Random sınıfı hepinizin bildiği üzere rastgele sayı üreten bir sınıf bu sınıf string ifade üretmiyor ama biz bu sınıfa renk dahi üretmesini sağlayacağız yapmamız gereken tek şey farklı açılardan düşünmek. Şimdi Projemize öncelikli olarak bir adet Timer ve Bi adet Label ekliyoruz. Label yanıp sönmesini istediğimiz cümleyi yazıyor ve birazda görsellik katması için yazı boyutunu ve kalınlığı ile oynuyoruz. Ardından projemize bir adet buton ekleyelim. Onunda renkleri ile oynayacağız.

Şimdi Timer’ımıza çift tıklayarak Timer Tick olayına kodlarımızı yazmaya başlayalım. Kodlarımıza bir Random komutu oluşturarak başlıyoruz.

Yukarıda ki kodlarımızı açıklamak gerekirse bir random komutu oluşturduk ve ardından 4 adet integer değişken atayarak random komut ile 0 ve 255 arasında rakam üretmesini istedik. Bu kodlarımızı Timer Tick kısmına yazdık. Timer Tick kısmının amacı içerisine yazılan kod blokunu belli aralıklarla çalışmasını sağlamaktır. Şimdide renkleri katmak istediğimiz label ve butonumuz ile ilgili işlemlere gelelim.

Yukarda ki işlemlerimiz ise label1 yazı rengini ve buttonumuzun arka plan rengini Fromargb kullanarak renklerinin değişmesini istedim. Fromargb renklerin sayısal karşılıklarına göre değişmesini sağlamakta. Artık kodumuzun son kısmına gelelim ve formumuzun load sekmesine aşağıda ki kodları yerleştirelim.

Yukarda ki kodlarımız timerımızı çalıştırarak kodları yazdığımız bölümün aktif olmasını sağladı. Artık projemizi debug ederek yanan yazılarımızı görebiliriz.. Yazdıklarından hiç bir şey anlamadım bana görsel olarak göster diyen okurlarım için youtube videosunu hemen alt kısma bırakıyorum.

C# ile bir yazının kaç karakter olduğunu saymak ister misin? Bunun gibi bir programın nasıl yapılacağını anlattığım C# Karakter Sayma başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Leave a Reply