Excel Dersleri Biçimlendirme İşlemleri

Excel Biçimlendirme işlemi

Hepimiz şekil giyinen insanlara ne kadar özeniriz değil mi? İnsanın doğasında her zaman biçim duygusu vardır. Görünüşe ister istemez önem veriyoruz. Bu önem ise her alanda karşımıza çıkıyor. Ta ki tablolarımızda bile biçimin etkilerini fazlasıyla görüyoruz. Bu nedenle sizi bu yazımda biçim ile ilgili yüzeysel ama bir o kadar da işlevsel bilgiler vereceğim. Ücretsiz Excel derslerinde hala temel konuları işliyoruz. Hadi konumuza geçelim.

Yukarıda biçimlendirme işlemlerimiz de temel olarak kullandığımız araçları tanıyacağız.

1- Metni Kaydır bu aracın görevi uzun verilerinizi bulunduğu hücreye sığdırmak. Bununla beraber tabi ki verilerin dışarı taşmasını engellemesi.

2- Bu aracımızın görevi yazı boyutunu küçültmesi

3- Bu aracımızın görevi yazı boyutunu büyültmesi

4- Bu aracımızın görevi yazı boyutunun kaç punto olacağını bizim belirlememizi sağlıyor.

5- Bu aracımızın görevi yazı fontunu belirleme görevini üstleniyor. İstediğiniz yazı tipinde işlem yapabilirsiniz.

6- Birleştir ve ortala aracı istenilen kadar hücreyi tek bir hücre haline getirmek. Bununla ilgili ileri ki derslerimizde ayrıntılı olarak değindik.

7- Burada buluna araçların tamamı yazımızın ortalı mı sağlı mı yoksa sollu mu durmasını belirlediğimiz hiza bölümü olarak tanımlayabiliriz.

8- Bu araç yazı rengimizi değiştirmek için kullandığımız araç

9- Bu araç hücrenin arka plan rengini ayarladığımız araç

10- Bu araç Tablomuza kenarlık eklemek için kullandığımız menüdür.

11- Bu araç verilerimizin altını çizmek için kullanılmaktadır.

12- Bu araç yazılarımızı eğik şekilde yazmamızı sağlamaktadır.

13- Bu araç yazılarımızı kalınlık katarak belirginliğini arttırmaktadır.

Yukarıda belirtilen araçları kullanarak sizlerde Excel tablonuza biçim verebilirsiniz. Bu hususu ve kullanımı daha iyi anlamak için hemen alta bıraktığım vidoyu mutlaka izlemenizi öneririm.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply