Excel Dersleri Formül Denetleme

Excel Formül Denetleme

Excel formülsüz olmaz demiştik. Bu nedenle bu konuya çok önem veriyoruz. Peki ama yazdığımız formül de hata alırsak ne yapacağız. Hatamızın nerede olduğunu nasıl anlayacağız. Bu durumda ise bizim imdadımıza tecrübe yetişiyor. Benim tecrübem yok ki kardeşim daha bir aydır Excel ile uğraşıyorum diyebilirsiniz işte bu durum da ise imdadımıza Excel yetişiyor. Excel Formül denetleme aracı ile sizde hatalı formüllerde nerede hata yaptığınızı rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Haydi şimdi deli gibi hatalı formüller yazarak nerede hata yaptığımızı Excel Formül Denetleme aracı ile bulalım.

Şimdi bir tablomuzda toplama işlemi yapacağız aşağıda formülümüzü görüyorsunuz.

Şimdi ise formülümüz de hata aldık ve bunun için hemen Formül sekmesinde Formül Değerlendir aracını açıyoruz. Tabi bu esnada hata aldığımız formülün bulunduğu hücre seçili olmak zorunda.

Yukarıda ki ekranda Değerlendir diyerek ilerledikçe formülünüz adım adım işleyecek ve nerede hata aldığınızı anında göreceksiniz. Excel her şeyi sırayla yaparak işlemi sonlandırmaya çalışacak ancak hata aldığınız yerde size hata mesajını gösterecektir. Bu işlemde nerede hata aldığımı göstermeyeceğim ancak size bir ödev vermek istiyorum. herhangi bir hatalı formül yazarak bu araç ile incelemesini yapınız. Bu konu ile ilgili olarak sizler için hazırladığım eğitim videosunu izleyerek nasıl hatayı bulduğumu görebilirsiniz. Excel Formül Denetleme ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen video izleyiniz.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply