Excel Dersleri Hücre Sabitleme

Excel Dersleri Hücre Sabitleme

Ücretsiz excel derslerinde bugün ki konumuz hücre sabitleme İyide Hücreyi sabitleyip ne yapacağız ki diyebilirsiniz ancak gerçekten bazı durumlarda bizim için kurtarıcı olabiliyor. Burada Hücre sabitlemeden kastımız hücrenin değerini sabitlemekten bahsediyorum. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz. Örneğin excel sayfanızda altın yada dolar miktarınızı tutuyorsunuz. Altın yada doların kuru değiştikçe ne kadar Türk liranızın bulunduğunu görmek için sürekli olarak değerleri değiştirmeniz gerekmektedir. Bunun önüne geçmek için sabit hücre değerini kullanabiliriz.

Bir hücrenin değerini sabitlemek için iki farklı yol bulunmaktadır. Bunların ilk ile başlayalım.

$ $

Yukarı da iki dolar işaretini bizim sabitleme aracımız olarak görebilirsiniz. Örneğin bir işlemde sabitlemek istediğimiz değerin üzerine gelerek tıklayıp ardından F4 tuşuna bastıktan sonra değerimiz sabitlenmiş olacaktır.

Resimde G3 hücresini F4 tuşuna basarak sabitledik.

Hücre sabitleme işleminin diğer yolu ise sabitlemek istediğimiz değerinin ismini direk olarak değiştirmek. Nasıl Yani dediğiniz duyar gibiyim.

Yukarıda formül çubuğumuzun en solunda bulunan hücremizin isminin yazdığı kısmı herhangi bir isim vermemiz durumunda yine o değer sabitlenecektir.

Ama bende formül çubuğu yok ki diyorsanız hemen excel sayfanız üzerinden görünüm kısmına geçerek orada buluna formül çubuğu isimli sekmeye bir tik atmanız yeterlidir.

Hücre Sabitleme olayını tam olarak anlamak için mutlaka aşağıya bıraktığım videoyu izlemelisiniz. Böylece bu konuyu tam anlamı ile anlamış olacaksınız iyi seyirler şimdiden

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply