Excel Düşeyara formülü kullanımı

Excel düşeyara formülü ile sizde iş yeriniz de aranan insan olabilirsiniz. Excel uygulaması üzerinden binlerce formül olsa da bana göre en değerli formül DÜŞEYARA formülü diyebilirim. Bu yazı dizimizle birlikte sizlere Düşeyara formülü kullanımı ile ilgili tüm bilgileri vermeye çalışacağım. Bu formülü kullanım amacınızı, Excel’de bir hücreye yazılan değeri arama olarak tanımlayabilirsiniz. Sürekli olarak veri tabanınızda ki verileri kullanmak zorunda kalıyorsanız, sürekli olarak binlerce veriyi manüel yöntemlerle arayarak kendimizi ve zamanımızı öldürüyorsak işte tek çare DÜŞEYARA formülü sevgili okurlar. Excel biliyorum diyorsanız öğrenmeniz gereken ilk formül düşeyara formülü diyebilirim. Şimdi gelin hep beraber Düşeyara formülünü anlamaya ve anlatmaya

EXCEL DÜŞEYARA KULLANIMI
EXCEL DÜŞEYARA FORMÜLÜ

Excel Düşeyara formülü

Excel Düşeyara formülünün diğer bir ismi ise VLOOKUP’tır. Excel uygulamanız İngilizce dilinde olsaydı VLOOOKUP fonksiyonunu kullanmak zorunda kalacaktınız. Bu formül ile ilgili alıştırma yapmak için öncelikle bir excel dosyası açalım. Bu dosyamızın içerisinde binlerce verinin bulunduğu veri tabanımızın da bulunması iyi olacaktır. Şimdi elimizde bir excel dosyası ve dosyanın içerisinde bulunan binlerce veriden oluşan tablomuzun bulunması gerekmektedir.

Şimdi hep beraber içerisinde sayısının bulunduğu cinsinin ve fiyatının bulunduğu bir tablomuzun olduğunu varsayalım. Biz excelin bir başka sayfasında A2 hücresine tablomuzda bulunan sayıyı girerek diğer bilgilere ulaşmayı öğreneceğiz. Haydi başlayalım..

Formülümüzü bir incelemekte fayda var. Hücreye tıklayarak =DÜŞEYARA(aranan_değer;Tablo_dizisi;sütun_indis_sayısı;aralık_bak) şeklinde bir formül ile karşılaşacaksınız. Parantez içerisinde bulunan tüm hususları anlamlandırmamız gerekmekte. Şimdi gelin hep beraber bu değerleri verelim.

=DÜŞEYARA(aranan_değer)

Aranan değerden kastı bizim hangi hücreye yazacağımız değeri baz alacağını sormakta. Mesela ben ürünü bulmak için A2 hücresine değerimi yazdığımda karşıma bilgilerin gelmesini istiyorsam. aranan_değer kısmına A2 yazmam gerekli. Formüle aranacak değeri hangi hücrede bulacağını gösteriyoruz.

=DÜŞEYARA(Tablo_dizisi)

İsminden de anlaşılacağı üzere, tablo dizisinden kasıt formülün aranacak değerleri hangi tablo üzerinde arayacağını soruyor. verilerin başka bir excel sekmesinde olmasının da bir önemi yok. Tablomuz neredeyse o sayfaya giderek tablomuzun aralığını en geniş şekilde seçiyor ve ; işareti ile diğer kısıma geçiyoruz.

=DÜŞEYARA( sütun_indis_sayısı)

Formülün sizden sütun indis sayısını istiyor olmasını şöyle açıklayabiliriz. Formüle arayacağı değeri gösterdik, değeri hangi tabloda arayacağını da gösterdik bunların hepsini buldu şimdide sizin önünüze getireceği değeri hangi sütunda arayacağını göstereceğiz. İstediğiniz veriler kaçıncı sütunda ise onun sayısını yazıyoruz.

=DÜŞEYARA(aralık_bak)

Formülün bu kısmı ise aranacak değerin yaklaşık mı yoksa kesin bir değer mi olmasını istiyorsunuz şeklinde bir sorusuna cevap vereceğiz. Bu kısma DOĞRU yazarsak size yaklaşık bir değeri karşınıza çıkaracaktır ancak YANLIŞ yazarsanız size kesin ve net bir veri çıkaracaktır. Yanlış bir değerde karşınıza illa bir veri çıkarmayacaktır. Bu nedenle mutlaka YANLIŞ seçeneğini seçmemiz gerekmektedir. Bizim işlerimiz kesin ve net olmalıdır.

Formüle genel bakış

Bu formülü tanımlamam gerekirse Düşeyara((arama yapılacak kıstas); (aramanın yapılacağı tablo);(sonucu getirileceği sütun);(YANLIŞ)) şeklinde tanımlayabilirim. Formülü yazarken mutlaka ; kullanmayı ihmal etmeyin. Bir satır formülü yazdıktan sonra kulağından tutup çekerseniz altta bulunan tüm hücreleri de formülü uygulamış olursunuz.

Excel Düşeyara formülünün kullanımı okuyarak anlamadıysanız sizler için hazırladığım videoyu izleyebilirsiniz.

Excel ile binlerce satırdan oluşan verilerinizin tamamını bir kaç adımla büyütmek yada küçültmek ister misiniz Bu işlemi rahatça yapmak için BU YAZIMIZI okumalısınız.

Sizler için  hazırladığım videoyu hemen alt tarafa bırakıyorum. Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Leave a Reply