EXCEL HARF BÜYÜTME, KÜÇÜLTME

EXCEL İLE HARF BÜYÜTME, KÜÇÜLTME

Excel ile harf büyütme veya küçültme basit bir formül ile oldukça basit sevgili okurlarım. Yapmanız gereken tek satırlık bir formül. excel harf büyütme kısayol olarak saniyeler içerisinde  yapabilirsiniz. Öncelikle bu işlemi kolaylıkla öğrenmek için yukarıda ki hazırlanan video görselini izleyebilirsiniz.

Microsoft Excel nedir

Microsoft Excel; bir hesap tablosu yani bir spreadsheet programıdır. Excel ile her türlü veriyi özellikle sayısal verileri tablolar ya da listeler şeklinde tutup ve bu verileri ihtiyaç duyulan tüm hesaplamalar ve analizleri kolaylıkla yapma imkanı sunan bir uygulamadır. Excel tanımı genel itibariyle bu hususla yapılabilir. excel yazı karakterini büyütme gibi işlemleri de hızlı bir şekilde çözmemiz için bizlere bir çok kolaylık sağlamaktadır.

excel harf büyütme formülü excel harfleri büyütmek excel baş harf büyütme excel otomatik harf büyütme excel yazı karakterini büyütme microsoft excel yazı büyütme
excel harf büyütme kısayol

Excel nerelerde kullanılır

Peki nerelerde kullanılır sorusunu soracak olursak? Excel nerelerde kullanılır? Excel özellikle liste yapmakta, karmaşık durumlarda, formül kullanarak karışık hesaplamalarda ve veri tutmakla ilgili tüm işlemlerde kullanılır. Excel ile verilere ait grafikler çizebilir, hızlı ve kolay bir biçimde raporlar, özetler hatta şablonlar hazırlayabilir, tüm istenen verilere anlaşılır şekilde ulaşabilir, dataları sıralayabilir ve sorgulayabilirsiniz. Excel’de bulunan veriler açılan dosyalarda saklanır ve dosya uzantısı ‘xls’tir. Microsoft Excel kullanım alanları; bordrolar, puantaj, vergi hesaplamaları, bütçeler, dövizli işlemler, ürün listeleri, malzeme listeleri, kodlamaları ve bu bilgiler üzerinde yapılan çeşitli işlemler. Gider/gelir, kasa hesapları, stok, envanter gibi alanlarda kullanılabilir.

EXCEL İLE HARF BÜYÜTME, KÜÇÜLTME KISAYOLU

Excel harf büyütme küçültme kısayolu için yapılması gereken ilk adım büyütmek yada küçültmek istediğiniz hücrenin hemen yanına boş bir sütun ekliyoruz. Akabinde yapacağımız ilk işlem ise boş hücreye

=BÜYÜKHARF(a1)

Yazıyoruz ve enter tuşuna bastığımızda a1 hücresinde ki kelime yada cümlenin tamamı büyümüş olmaktadır. microsoft excel yazı büyütme işlemi tamamlanmış olmaktadır.

Excel üzerinde hücre içinde ki kelime yada cümleyi küçültmek içinde

=KÜÇÜKHARF(a1)

Formülü yazarak a1 hücresini küçültebiliriz.

Evet arkadaşlar excel harf büyütme formülü bu kadar basit. Sizde excel harf büyütme kısayol ile hiç zaman kaybetmeden işlemlerinizi hızlılık ile halledebilirsiniz. Excel üzerinden boş satırları 10 saniye içerisinde silmek istiyorsanız YAZIMIZI okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Hepinize bol mutlu   günler dilerim.

Leave a Reply