Excel hücreye resim sabitleme

Excelde hücreye resim nasıl eklenir. Excelde hücreye resim ekleme

Excel hücreye resim sabitleme size göre imkansız mı? Bir türlü resimi hücreye sabitleyemiyormusunuz Bence bu sorununuz artık çözüldü. Aslında excelde resimi hücreye sabitlemek çok ama çok basit.

Excel ile özellikle iş dünyasında oldukça haşır neşir oluyoruz. Bu nedenle bu çağda az da olsa Excel bilmek zorundayız. Düşünün patronunuz satış yaptığı ürünlerle ilgili bir liste yapmanızı istiyor. listede satışı yapılan ürünün resimleri bulunmalı. İşte burda excelde hücreye resim sabitlemeyi bilmemiz gerekiyor. Aksi halde patrona bu listeyi yapamayacak ve iş dünyasında bir gol yiyeceksiniz.

Şimdi adım adım excelde resmi hücreye nasıl ekleriz onu görelim.

Excel hücre içerisine resim ekleme
Excel hücreye resim nasıl eklenir

Hücreye resim ekleme

Excelde hücre içerisine resim eklemek için listemizi oluşturalım. Normal şartlarda resimi ekle bölümünden resim ekle sekmesine basarak ekleme yapıyoruz. Bu yöntem ile resimi ekleseniz bile en ufak bir filtre de resimler birbirine girecek ve yaptığınız proje çöp olacaktır. Bu nedenle resim ekle butonunu asla kullanmıyoruz.

Excel de ekle bölümünden şekil ekle sekmesine tıklayoruz. Burada resmimize uygun herhangi bir şekli seçelim. Ben genelde dikdörtgen yada kare şeklini tercih ediyorum. Evet şimdi yapacağımız işlem ise seçtiğimiz şekilin boyutunu ayarlamak ardından tablomuzun sütun ve satır boyutlarını resim büyüklüğümüze göre ayarlıyoruz. Bunun nedeni sabitlenen resmin hücreye tam olarak sığması ve güzel bir görünüm sağlaması.

Şeklimiz, tablo sütun ve satırını boyutlandırdık. Şimdi sıra Excel hücresine resmi eklemeye geldi. Şeklimizin üzerinde gelerek sağ tık yapalım yukarda küçük bir kutucuk çıktı. Bu kutucuğun en altında şeklin rengini gösterir doldur sekmesi var buraya tıklayınız. Burada renk seçenekleri bulanacak ancak alt tarafta resim isimli bir sekme bulunacak. Buraya tıklıyorsunuz. Buradan da resimi seçiyoruz. Şimdi Şeklimizin tamamı resmimize kaplanmış oldu. Böylece Excel hücresine resim sabitleme işlemi tamamlanmış oldu. Bu yöntem ile tüm listeminize resim ekleyebilir. İstediğiniz gibi filtreleme işlemi yapabilirsiniz. Herhangi bir sıkıntı yaşamayacaksınız. Ayrıca Excel ile kelime yada cümleleri büyük yada küçük harfe çevirmenin kısayolunu BU YAZIMIZ da bulabilirsiniz

Sizler için Excel hücreye resim sabitleme işlemini daha kolay yapmanız adına video hazırladım bu videoyu adım adım uygulamanız durumunda rahatlıkla resim sabitleme işlemini yapacaksınız.

Leave a Reply