Excel Metin Fonksiyonları

Excel demek metin demek metin demek excel demek madem denklem bu kadar basit excelde metin fonksiyonlarını adımız gibi bilmemiz gerekli. Hal böyle iken Excelde bu konuyu sitemize taşımasak bence olmazdı. Bu yazımız da excelde sık kullanılan metinsel fonksiyonları tek tek ele alacağız. Nedir ne değildir ve ne işe yarar tek tek belirteceğiz. Şimdi sizi daha fazla bekletmeden konumuza hızlı bir adım atalım.

Excel Büyükharf Fonksiyonu

Excelde çalışmamızı yaptık ancak bir sorun binlerce satırlık verilerimizin büyük çoğunluğu küçük harfle yazılmış ve patron tüm metinlerin büyük harf ile olmasını istiyor. Tek tek tüm hücreleri elimizle mi düzelteceğiz. Tabi ki hayır işte bu gibi durumlarda imdada BÜYÜKHARF formülü yetişmektedir. Kullanımı ise oldukça kolay olup yapmamız gereken boş bir hücrede eşittir işareti ile başlayarak BÜYÜKHARF yazmak ve parantez açarak hangi hücreyi büyütmek istiyorsak onu seçip parantezi kapatarak enter tuşuna basmak yeterlidir. Bu işlem sonrasında seçtiğiniz hücre büyük harfe dönüşecektir. Formülü aşağı kaydırdığınızda diğer hücrelerinde büyüdüğünü göreceksiniz. Ardından büyük harfe dönüşen hücreleri alarak çalışmanızda kullanabilirsiniz.. Olay bu kadar basit ve kolay arkadaşlar.

Excel Küçük Harf Fonksiyonu

Yukarıda anlatmış olduğum Büyükharf fonksiyonunun tam tersi işlevini görür. Yaptığı iş seçili hücrelerin tamamen küçük harfe dönüştürmesidir. Yukarıda ki formül ile aynı işi görür. Kullanımı ise BÜYÜKHARF fonksiyonu ile aynıdır. Siz yeterki metinlerinizi küçük harf ile yazmak isteyin KÜÇÜKHARF fonksiyonu sizinle.

Excel Kırp Fonksiyonu

Excel ile kırp fonksiyonu ile içerisinde fazladan boşluk bulunması durumunda ve hücrelere çeki düzen vermek istediğimiz de bu fonksiyonu kullanıyoruz. Kırp fonksiyonunun görevi fazladan boşlukları silmek. Bu basit fonksiyon ise bazen gerçekten hayat kurtarabilecek önemli bir formüldür.

Excel Yazım Düzeni Fonksiyonu

Yazım düzeni fonksiyonu ile hücrelerinizin içerisinde ki metinlerin baş harflerinin büyük harf diğer harflerin ise küçük harfle yazılmasını sağlayan, düzenleyici bir fonksiyondur. Kendisi yine sık sık kullanabilirsiniz.

Excel Parça al fonksiyonu

Parçaal fonksiyonu yine hayat kurtaracak bir fonksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu fonksiyonumuzun görevi ise hücre içeresinde bulunan karakterleri başlamak istediğiniz karakter sayısından başlayarak bitmesini istediğimiz karakter sayısına göre belirliyoruz ve karakterimizi parça olarak alıyoruz. Olayımız tam olarak bu haydi değerlerimizi parçalayalım.

Excel Özdeş Fonksiyonu

Excel metin fonksiyonlarında sıra Özdeş fonksiyonunda kendisi iki farklı hücrede ki metinleri kontrol eder ve eğer içerisinde ki metinler eşit ise doğru değilse yanlış değerini döndürür. Bu nedenle kıyas yapmak için bunu kullanabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply