Excel Toplama işlemi nasıl yapılır

Excel toplama işlemi nasıl yapılır diye merak ederek sayfama şeref getirdiğinizi bilmenizi isterim. Bu gün sizler Microsoft Excel uygulamasında Toplama işlemlerini ayrıntılı olarak göstermeye ve anlatmaya çalışacağım. Bir kaç değişik yolu bulunan excelde toplama işlemini nasıl olduğunu öğrenerek sizde fark yaratacaksınız. Yapılacak işlemin oldukça basit olduğunu söylemem gerekiyor. Bu nedenle excelde toplama yapamıyorum diye yakınmanın anlamı olmadığını belirtmem gerekir. Şimdi sizlere Excelde toplama işleminin nasıl yapıldığını adım adım gösterelim.

excel yanliş toplama yapıyor, excel toplama ortalama fonksiyonları, excel toplama İngilizce, c# excel toplama, excelde çarpma, etopla ne demek, excel koşullu toplama, alt toplam formülü
excelde çoklu toplama

Excel Basit Toplama İşlemi

Adı üstünde Excel üzerinden basit bir şekilde toplamak yapmanız için gerekli ilk tuş “=” Eşittir tuşu olarak bilinen bu tuş Excel üzerinde hücre içine formül yazmak için kullanılan yegane karakter desek yanlış olmaz. Şimdi bir örnekle bu hususu açıklayalım. Excelde toplama sonucunu görmek istediğimiz bir hücreyi seçelim ve üzerine çift tıklayalım. Ben C5 hücresini seçtim ve üzerine çift tıklayarak ilk olarak “=” yazdım. Bu saatten sonra Excel bizim formül yazacağımıza kanaat getirmiştir. Şimdi iki hücrede ki rakamları toplayalım. Örneğin A1 hücresinde 3 yazılı olduğunu varsayalım. B5 hücresinde ise 8 yazılı olduğunu varsayalım. Şimdi formülümüzü oluşturalım. Burada yapmamız gereken şey = karakterinden sonra mouse A1 hücresine bir kere tıklamak. Tıklama işlemi bittikten sonra A1 şeklinde bir karakterin formüle yazılmış olduğunu gördük, şimdi ise toplama işlemi yapacağımız için “+” karakterine basarak diğer hücremizin üzerine bir kere tıklıyoruz. formülümüz sonuç olarak =A1+B5 olacaktır. Bundan sonra ki son işlem ise enter tuşuna bir kere basmak ve sonucun 11 olduğunu görmek sevgili okurum. Excel toplama fonksiyonunun en basit hali budur sevgili okurum. Bildiğiniz iki sayıyı yazarak arasına + karakteri ekleyerek hesaplama yapmasını sağlamak. Excel toplama çıkarma işlemi bu kadar basit desek yanlış olmaz

Excelde otomatik toplam

Excel öyle bir uygulama ki kullanıcısının rahatı için hemen hemen her şeyi düşünmüşler. Otomatik toplamda bunlardan bir tanesi. Excel üzerinde bulunan bu fonksiyon ile yüzlerce satırlık verilerinizi saniyeler içinde toplayabilirsiniz. Bu yöntemi de kullanarak çok güzel sonuçlar alma şansınız bulunmakta. Excel yanliş toplama yapiyor diye düşünüyorsanız bu yöntemi mutlaka denemelisiniz

Örneğin elinizde A1 den başlayan ve A33 e kadar süren verileriniz olduğunu var sayalım. Şimdi tek tek =A1+A2+A3… gibi mi toplayacağız? Tabi ki hayır burada imdadımıza Excelde otomatik toplam fonksiyonu yetişiyor. Dur kardeşim sen yorulma ben senin için hücrelerin değerlerini hesaplarım diyor. Peki ama Excelde otomatik toplamı nasıl kullanılır. Bunun için yapmamız gereken ilk şey excel sayfamızın üst sekmelerin de bulunan Formüller sekmesine geliyoruz. Burada yan devrilmiş bir m harfi görmeniz muhtemel zaten alt kısmında muhtemelen Otomatik Toplam yazıyordur evet bu tuşu kullanarak toplama yapacağız. Bunun için ilk olarak A1 ile A33 arasında ki tüm hücreleri seçiyoruz. Ardından otomatik topla sekmesine tıklıyoruz. En alt satıra geçerek toplama sonucunu sizler için verdi. İşlem bu kadar basit arkadaşlar.

Excelde ayrı sütunları toplama

Tablonuz da bulunan bir den fazla sütun olabilir ve siz ayrı ayrı bulunan sütunları tek bir formül ile toplamak isteyebilirsiniz. Excelde çoklu toplama işlemi tam olarak burada ön plana çıkıyor. Bu işlemde inanın oldukça kolay arkadaşlar bu yöntemi yine formül üzerinden anlatacağım. Formül dediğime bakmayın oldukça kolay yine her zaman ki gibi = ile olaya giriş yapıyoruz. Örneğin A sütunu ile D sütununu toplayacağız = yazdıktan sonra ilk yapacağımız işlem TOPLAM yazmak ardından A1 ile A sütunun en son hücresini tespit ediyoruz. daha sonra A1:A23 yazdıktan sonra araya ; bıraktıktan sonra D1 ile D23 arasını D1:D23 olarak yazıyoruz ve ENTER tuşuna basıyoruz. Böylece iki sütunu aynı anda toplamış olduk. A1 ile A23 arasında ki tüm excel hücrelerini topladık sonrada D sütununa aynı işlemi yaptırdık ve çıkan sonuçları kendi içerisinde tekrar toplayarak sonucu elde ettik.

Excel koşullu toplama

Etopla ne demek

Excel koşullu toplama gerçekten hayat kurtaran bir özellik olarak görmekteyim. Excel Etopla ne demek sorusunun cevabına ise Belli bir şarta göre toplama işlemini yapmak diyebiliriz. Koşullu toplama işlemini Excelde Etopla ile yapıyoruz arkadaşlar. Etopla formülünü şu şekilde açıklayabiliriz =ETOPLA(B2:B25;”>5″) Bura da gördüğünüz formülün açıklamasını yapacak olursak, B2 ile B5 arasında bulunan hücre değerlerinden sadece 5’den büyük olanları topla şeklinde şartlı toplama yaptırıyoruz. ATOPLA formülünün nimetleri bununla da sınırlı kalmıyor.Mesela meyve sebze olarak katagori edilmiş meyve ve sebze isimleri bulunan yanında da fiyatı bulunan bir tablo hayal edelim. ETOPLA formülü ile “Meyveler” kategorisindeki tüm meyvelerin satışlarının toplamını bulabiliriz bunun için =ETOPLA(A2:A7,”Meyveler”,C2:C7) formülünü kullanabiliriz. Unutmayın ki Excelde formül yazarken metinsel ifadeler ” ” arasına yazılırken sayı için böyle bir kural yoktur.

Excelde toplama formülünden hemen sonra gelen ve en önemli formülü olan DÜŞEYARA ile ilgili ayrıntılı bilgi için mutlaka BU YAZIMIZI okumalısınız.

Excelde toplama işlemini ayrıntıları ile birlikte gördük. Excelde toplama yapamıyorum diye yakınmaya bu yazımızla son verdiğimizi düşünüyorum. Bu yazdıklarımla alakalı olarak ayrıntılı bir şekilde örnekler üzerinden anlatılan videomu yazımın hemen altına bırakıyorum.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Leave a Reply