Excel Vba range ve cells kullanımı

Vba dilinde excelde bulunan hücrelerle ilgili işlem yapmak istiyorsak cells ve range komutlarını bilmek zorundayız. Bu iki komut bu sebeple oldukça önemli ve kullanışlı yapılardır. Range ve Cells komutlarını biraz açıklayalım.

            Range ve Cells esasında aynı işlevi görüyor diyebiliriz sonuçta her ikisi de hücreleri seçmek için kullanılan yapılar. Ama aralarında bir takım farklılıklarda bulunmakta. Gelin hep beraber aralarında ki farkı görelim.

            Range yapısı direk olarak hücre ismini belirtmek suretiyle kullanılmaktadır. Mesela A1 hücresini belirlemek için Range(“A1”) yazmak durumundayız. Bu yapıda hücre isimlerini direk olarak belirtmek zorundayız. Örneğin A1 ile A10 hücrelerinin tamamı ile ilgili işlem yapmak için Range(“A1:A10”)

            Hadi hep birlikte Cells yapısına bir göz atalım. Cells yapısı da hücreleri sayısal olarak ifade etmektedir. Örneğin A1 hücresini Cells(1,1) şeklinde belirtiriz.  Parantez içerisinde ki ilk sayı kaçıncı satır olduğunu virgülden sonra ki sayı ise sütun sırasını simgelemektedir.

Cells(satır sayısı, sütun sayısı)

 Range ve Cells komutları genel kullanımı bu şekilde olmaktadır. Diğer derslerimizde bu iki yapıyı çok sık kullanacağımız için çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Bir sonra ki dersimiz de görüşmek üzere sağlıkla kalın…

Sevgili takipçilerimiz sizler için bir çok alanda bilgilenmeniz için eğitim videoları çekerek sizlere hizmet etmeye çalışmaktayım. Bu nedenle biz yeni kurulan bir aileyiz ve bu ailenin yeni üyelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizleri ailemizde görmeyi çok isterim. Youtube kanalıma abone olarak sizde Web pazarı ailemize katılabilirsiniz. Kanalıma ulaşmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply