Excel Yinelenen Değerleri Kaldırma

Tekrar eden verilerin kaldırılması

Excel ile yinelenen veriler nasıl kaldırılır. Bu sorunu çok yaşadığınıza eminim. Excelde aynı verileri silme işlemini bu yazımız ile tamamen öğreneceğiz. Hemde bu işlemi yapabilmeyi sağlayan tüm yöntemleri ayrıntıları ile anlatacağım. Bu saatten sonra aynı verilerinizi dert etme gibi bir derdiniz kalmayacak. Şimdi tekrar eden verileri silmenin ilk yöntemi ile konumuza giriş yapalım

Excelde yinelenen değerleri silmenin ilk yolu tekrarı bulunan değerlerin bulunduğu sütunu seçmek ve Excel üst menüsünde buluna Veri sekmesine tıklamak ve orada bulanan Yinelenenleri Kaldır butonuna bir kere tıklamanız halinde seçili olan bölgede tekrar eden hiç bir kelime bulamayacaksınız. İlk yolumuz oldukça kolay ve pratik olduğunu söyleyebilirim.

Şimdi ise excelde aynı verileri silmek için ikinci yolumuza geçiş yapalım. Bu defa yararlanacağımız sekme yine veriler sekmesi içerisinde bulunmaktadır. Bu yöntem ile tekrar eden verilerin bulunduğu bir sütunda ki verileri başka bir alana tekrar edilen verilerden temizlenmiş bir şekilde bulacağız. Bunu için yapmamız gereken ilk işlem Veri sekmesinde bulanan Gelişmiş butonuna tıklamak Ardından karşımıza çıkan sayfada Başka bir yere kopyala yazan seçeneği seçiyoruz. Liste aralığı kısmına ise tekrar bulunan sütunu seçmemiz gerek. Hedef Kısmına ise tekrar edilen verileriniz den arındırılmış yeni listeyi nereye kopyalamak istediğinizi belirliyorsunuz. İşimiz hala bitmedi son olarak ise en alt kısımda bulunan Yalnızca benzersiz kayıtlar seçeneğine bir tik bırakıyoruz ve tamam butonuna basıyoruz. Böylece hedef kısmına verilerimizin geldiğini ve yinelenen değerlerin silindiğini net bir şekilde gördük. Şimdi gelişmiş aracında yapmamız gereken ayarları bir kez daha belirtiyorum.

Liste aralığı: Bu kısımda tekrar eden verileri kaldırmak istediğimiz alanı seçmemiz gerekiyor. Excel burada belirttiğiniz alan üzerinde ki verileri baz alacak ve bu alanda bulanan verilerin tekrar edilmesi halinde kaldıracaktır.

Ölçüt aralığı: Bu kısmı boş bırakabilirsiniz.

Hedef: Bu kısım ise yinelenen değerleri kaldırtan sonra benzersiz verileri nereye yapıştıracağını belirlediğimiz bölümdür.

NOT: Gelişmiş filtre aracında mutlaka Başka bir yere kopyala ve yalnızca benzersiz kayıtlar sekmelerinin tik ile işaretlenmiş olmasına dikkat edelim.

Birde haliyle tekrar eden verilerimizin silinmemesi ancak gizlenmesini istememiz durumunda yine gelişmiş aracını kullanacağız. Burada yapacağımız işlem yukarıda anlattığım işlem ile çok benzer yanları bulunmaktadır. Gelişmiş penceresinde Listeye yerinde filtre uygula sekmesinin işaretli olması ve liste aralığını seçerek ardından yalnızca benzersiz kayıtlar sekmesine bir tik atarak ve tamam butonuna bastığımız da tekrar eden hücrelerin gizlendiğini ve geriye sadece benzersiz verilerin kaldığını görebilirsiniz. Bu durumda verileriniz silinmez ve gizlenir.

Şimdi ki senaryomuz ise listemiz de hangi veriden kaç tane aynı yazıldığını bulmak için bir formül kullanacağız. Bu formülümüz EĞERSAY bu formülün görevi özetle seçili aralık içerisinde aranan kelimenin kaç defa bulunduğunu kontrol ederek bize sayısal bir sonuç vermektir. Mesela listenizde akif isimli 20 tane veri var eğersay ile akif ismini kontrol ederseniz size 20 sonucunu verecektir. Bu özelliğinden yararlanarak hangi isimden kaç tane olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Bunun için boş bir excel hücresine = yazarak EĞERSAY formülünü yazıyoruz. Aralık kısmına tekrar eden verilerimizin bulunduğu alanı komple seçiyoruz. Ardından noktalı virgül ile ölçüt kısmına geliyoruz. Burada da tekrar edilecek verilerimizin ilkini seçiyoruz. Daha sonra parantezi kapatarak enter yaptığımızda seçtiğimiz kelimenin kaç kere yazıldığı sayısal olarak karşımıza getiriyoruz. Böylece tekrar tekrar yazılıp yazılmadığını anlayabiliyoruz.

Bir yöntem daha kaldı o yöntem ise yinelenen değerleri kaldırmak yerine hangileri olduğunu tespit etmemiz için oldukça faydalı. Bu işlem ile yinelenen değerlerin arka fon rengini değiştirerek onları tespit edebiliriz. Bunun için ise giriş sekmesinde Koşullu Biçimlendirme aracını kullanıyoruz. Koşullu Biçimlendirme aracına tıkladığımız da Hücre Kurallarını Vurgula dedikten sonra açılan kısımın en altında bulanan Yinelenen değerler isimli kısma tıklayalım. Bu kısma tıklar tıklamaz seçili bölgede ki tekrar eden hücrelerin arka fon renginin değiştiğini görebilirsiniz. Böylece tekrar eden verilerin tespiti çok kolay bir hale gelecektir.

Sizlere tekrar eden verileri tespit etmek ve silmek için gerekli tüm yolları gösterdim. Tabi sizlere daha iyi bir öğrenim sunmak için bir eğitim videosuda hazırladım. Aşağıda bulanan eğitim videomda örnek yaparak bu işlemleri sizlere anlattım. Ayrıca bununla da yetinmeyerek yine bu konu ile alakalı ekstra bir bilgi daha verdim. Bu nedenle bu eğitim videosunu mutlaka izlemenizi tavsiye ediyorum.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply