EXCELDE BOŞ SATIRLARI SİLME [ 10 SANİYE-RESİMLİ ANLATIM]

Merhaba sevgili takipçilerim. Excel dünyanın kabul gördüğü en kullanışlı office programları arasında yer almaktadır. Excelin tanımını yapmak gerekirse   başta sayısal veriler olmak üzere çalışan bir programdır. Her türlü veriyi tablolar ya da listeler halinde tutar ve bu verilerle ilgili ihtiyaç gerekebilecek her türlü hesaplama ve analizleri yapabieceğiniz bir programdır. Excel‘de kaydedilen dosyalar, “xls” dosya uzantısı ile kaydedilir. Büyük miktarda ve yoğunlukta hesap çizelgelerinin el ile hesaplanarak bilgisayara aktarılması fikri ilk olarak 1961 yılında Profesör Richard Mattessich tarafından ortaya atıldı. 1969 yılında, tablolama türündeki bir uygulama, Rene Pardo ve Remy Lamau tarafından özellikle büyük bilgisayarlarda kullanılması için geliştirilmiş ve büyük şirketlerin bütçelerinin yönetiminde kullanılmıştı. Günümüzde bilindiği şekli ile kullanılan ilk tablolama yazılımı ise 1978 yılında, Harvard Business School öğrencisi olan 1951 doğumlu Dan Bricklin tarafından icat edildi.sıklıkla kullanan insanlar binlerce veriden oluşan devasa boyutta ki dosyalar üzerinde çalışmaktadır. Bu dosyalar üzerinde değişiklik yapmak ise eğer kısayolunu bilmiyorlarsa gerçekten zulüm olabilmektedir. Neyse ki her zor gözüken işin kısa yolunu yapmış Microsoft.

Şimdi biraz düşünelim binlerce satırlık verimiz bulunmakta. Bu verilerin aralarında boş satırlar mevcut. Tek tek boş satırları bularak silmek hem zaman hemde enerji kaybı sevgili takipçilerim. Bu  nedenle bugün sizlerle birlikte excelde boş satırların nasıl silineceğini anlatacağım.

  1. ADIM

Verilerimizin bulunduğu Excel sayfamızı açıyoruz ve boşluk bulunan verilerin bulunduğu sütunu komple seçiyoruz.

2. ADIM

Boşlukları bilmek istediğimiz sütunu seçtikten sonra Giriş- Bul ve Seç- Özel git sekmelerini tıklıyoruz.

3. ADIM

Excelde Özel git bölümüne tıkladığımızda boşluklar butonuna tıklıyoruz. Ve karşımızda tüm boşlukların seçilmiş olduğunu görüyoruz. Bundan sonra ki yapacağımız işlem ise sadece “CTRL ve – “ tuşlarına aynı anda basarak Enter tuşuna vurmak sevgili takipçilerim.

 

Excelde satır boşlukları tarihe gömüldü. Bu konu ile ilgili olarak görsel videomuzu da yazımın altında paylaşıyorum. Hepinize bol sağlıklı günler diliyorum.

VİDEO

 

Leave a Reply