Google arama yöntemleri

Google arama motoru hayatımıza öyle bir girdi ki gerçekten hayatımızın her anında bu arama motorunu etkin olarak kullanmaktayız. Etkin olarak kullanmaya kullanıyoruz ama tam anlamı ile Google arama yöntemlerini bilmiyoruz. Google arama ipuçlarını öğrendikten sonra artık istediğimiz veriyi en doğru ve en hızlı olarak ulaşabileceğiz.  Google arama yöntemleri ile artık bilgiye kısa yoldan en hızlı şekilde ulaşmamız gerekmektedir. Hava durumundan, haberlere, para birimlerinden hesap makinesine kadar aklınıza gelecek her türlü bilgiye kısa yoldan ulaşmamız için gerekli olan tüm ipuçlarını sizlere aktaracağım.  Genel olarak Google üzerinden aklımızda ki soruyu yazarak cevap bulmaya çalışıyoruz örneğin Google GALATASARAY haberleri yazarak Galatasaray ile ilgili haberler karşımıza çıkıyor. Bu yöntem geçerli ve kısmen işe yarayan bir yöntem olsa da net ve kesin bilgilere ulaşmamız konusunda faydalı olmadığı aşikâr bir durumdur. Google saniyede trilyonlarca sorguyu yapabilecek düzeyde oldukça gelişmiş sisteme sahip bir kurumdur. Gerçekten Dünyanın bilgi ihtiyacını sonuna kadar karşılamaktadır. Bu nedenle alanında rakipsiz olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Lafı daha fazla uzatmadan hangi yöntemlerle ne gibi aramalar yapacağımızı maddeler halinde görelim.

 • Aranılan kelimeyi net olarak arama
 • Belirli bir web sitesinde arama yapmak
 • Belirli bir  dosya türünde arama yapmak
 • Hesap Makinesi olarak Kullanma
 • Döviz Kuru olarak kullanma
 • Ölçü birimlerini çevirme işlemlerinde kullanma
 • Bir yerde saatin kaç olduğunu öğrenme
 • Gün doğuşu ve batışı saatlerini öğrenme
 • Bir yerin hava durumunu öğrenme
 • Bir adresi haritada öğrenme
 • İlgilenilen sayfaları bulmak
 • Bir siteye bağlantı veren siteleri öğrenme
 • Yalnızca Başlıklarda yada yazıların içerisinde veya web adreslerinde arama yapmak
 • Google arama motorunun sekmelerinde arama
 • Google resim üzerinden arama yapmak

Google’da Aranılan Kelimeyi Net Olarak Arama

Bir içerik araştıracağız ama bir sorgulama yaptığımızda Google üzerinden alakasız birçok web sitesi karşımıza çıkabilmektedir. Her ne kadar Google botları işini iyi yapsa da bu botlara yardımcı olarak harika işler çıkarmasına sebep olabilirisiniz.  Google üzerinden arama yaptığınız terimi çift tırnak içerisine almamız durumunda botlar sadece tırnak içerisinde ki kelimeyi baz alacaktır. “ ” Bu konu ile ilgili olarak örnek vermek gerekirse Google üzerinden Mercedes A180 2012 model olarak yazdığımız bir arama sorgusunu “Mercedes A180” “2012 model” şeklinde arama yapmamız durumunda karşımıza aradığımız aracın istediğimiz modeli karşımıza çıkacaktır.

Google’da Belirli bir web sitesinde arama yapmak

Google üzerinden arama yapmak bir ayrıcalık ancak oldu da belli bir site içerisinde aramanız gereken bir konu oldu tamam kabul ediyorum her sitenin kendi içerisinde bir arama motoru bulunuyor ancak Dünya devi Google üzerinden yapacağımız sorgu hem daha kaliteli hem daha sağlıklı olacağı için istediğim site üzerinden istediğim konuyu istediğim an sorgulayabilirim. Yada site uzantılarına göre arama yaparak aradığım veriyi en doğru kaynaktan bulacağım. Şimdi bu işlemi nasıl yapacağız onu öğrenelim. Bunun için yapmamız gereken tek şey site: yazdıktan sonra arama yapacağımız sitenin adresini yazmak ya da site:com/edu/org gibi site uzantıları yazarak sadece aramak istediğiniz sitenin uzantılarında arama yapmanız mümkün sevgili okurlarım. Bu durumu da bir örnekle süslemek yerinde olacaktır.

Site:kanunadam.com adli para cezası Bu şekilde yazdığımızda excelde arama kutusu sorgumuzu sadece kanunadam.com isimli site üzerinden yapacaktır.

Diğer hususta örnek vermek gerekirse site:edu  sosyal bilimler şeklinde arama yaptığımızda sosyal bilimlerle alakalı olarak eğitim sitelerinde aramaları karşınıza çıkacaktır. Bu basit yöntem ile istediğiniz kadar bilgiye sahip olabilirsiniz. Şimdi geçelim diğer bir ipucuna

Google’da Belirli bir dosya türünde arama yapmak

Evet bu yöntem ile de hayatımız ciddi anlamda kolaylaşacak sevgili okurlarım örnek vermek gerekirse bir mp3 mü arıyorsunuz yada bir resim mi ? belki de pdf formatında önemli bir dosya arıyorsunuz Google bu durumda da bizim imdadımıza yetişmiş sevgili okurlarım. Yapacağınız aramalarda sadece dosya uzantıları üzerinden istediğimiz dosyayı aratma şansına sahibiz. Bu işlem için Google botlarına biraz ipucu vermemiz yeterlidir.

Arama terimini yapmadan önce filetyp: yazarak üç harften oluşan dosya uzantısını yazdığınızda ve ardından arayacağınız terimi belirledikten sonra Google karşımıza sadece o uzantı ile ilgili sonuçları karşımıza çıkaracaktır. Bir örnek vermek gerekirse filetyp:pdf İngilizce sık kullanılan kelimeler şeklinde bir arama yaptığımızda sık kullanılan İngilizce kelimeleri çıkartacak ve bizde bu sonuçlardan PDF olarak dosyamızı indireceğiz. Bu yöntemle birçok dosyaya erişim çok kolay ama her uzantı için geçerli bir durum söz konusu değil örneğin exe uzantılı olarak aramanız durumunda hüsranla karşılaşmanız kuvvetle muhtemeldir.  

Google’da Yıldız işareti kullanarak arama yapmak

Birçoğumuzun başına gelmiştir bir şarkı duymuşuzdur ancak bir daha bu şarkıyı dinlemek istediğimizde şarkıyı bir türlü hatırlamayız. Bu durumlarda imdadımıza Google yetişse de sözlerini tam hatırlamadığımızdan dolayı şarkımızı bir türlü bulamayız. Neyse ki birazdan göstereceğim yöntemle istediğimiz her şarkıyı ya da bilgiyi bulacağız.

Bu konuyu da bir örnekle açıklamak istiyorum. Mesela Müslüm GÜRSES’in * filmleri şeklinde arama yaptığımızda karşımıza Müslüm babanın filmlerini Google amca karşımıza çıkaracaktır. * işaretini Google botları tarafından otomatik olarak dolduracaktır. Burada * karakteri unuttuğunuz hususlarda kullanmanız gerekmektedir.

Google’da başlıklarda, metinler içerisinde veya web adreslerinde arama yapma

Burasıda arama yaparken oldukça can alıcı bir yer sevgili okurlarım. Örnegin aradığımız kelimeyi başlıklarda arama yapmak istiyoruz. Yani aradığım kelime sitenin başlığında bulunsun istiyorsam intitle: yazarak arkasından aradığımız terimi yazabiliriz. Böylece aradığımız kelime hangi başlıktaysa onu görebilirsiniz. Ancak bu husus tek bir kelime için geçerli birden çok kelimeyi arama yapmak için allintitle: yazarak arkasından aramak istediğimiz terimleri yazabilirsiniz.

Yada aradığımız kelimeyi başlıklarda değilde metinlerde aratabiliriz. Bunun için yapmamız gereken tek şey intext: yazdıktan sonra aramak istediğimiz kelimeyi yazmak. Bu sorgu tipinde de yine tek kelime geçerlidir. Birden çok kelime üzerinden arama yapmak istiyorsanız allintext: terimini kullanmanız gerekmektedir. Böylece aramak istediğiniz kelimeleri kolaylıkla metinlerin içerisinde bulabilirsiniz.

Son olarak ise url üzerinde arama yapmanın nasıl olması gerektiğini anlatacağım. Bunun için inurl: komutunu kullanacağız bu komutu yazarak aradığımız kelimeyi yazdığımızda google sadece URL adresleri üzerinde arama yapacak ve sonuçları sizlere getirecektir. allinurl: komutunu kullanarak ise yine birden çok kelimeyi aratabilirsiniz.

Bazı durumlarda iki farklı kelime aratmak isteyebilirsiniz. Yani içerisinde Ankara veya İstanbul terimlerini aynı anda aratma şansına sahipsiniz. Bunun için yapmanız gereken Ankara OR İstanbul yazarak her iki terimden birisini aratabilirsiniz.

Google’da istenmeyen kelimenin aratılmasını engelleme

Hep kelime arayıp bulmak istedik şimdide aramak yerine karşımıza çıkmasını istemeyeceğimiz kelimeleri seçerek onların arama esnasında karşımıza çıkmasını engelleyebiliriz bunun için yapmamız gereken tek şey – işaretini aranmasını istemediğimiz kelimenin hemen başına bırakmak böylece google botları o kelimeyi aramalarda karşına çıkarmayacak arama alanınız daralacaktır.

Google’da # ve @ kullanımı

Sadece sosyal medya kullanırken sıklıkla kullandığımız # ve @ işaretlerini Google üzerinden arama yaparken de kullanabiliriz.  Örnek vermek gerekirse motivasyon ile alakalı konu üzerinde arama yapmak istediğinizde #motivasyon yazmanız durumunda sizler için trendde olan konuları karşınıza çıkaracaktır. Yada sosyal medya hesabını merak ettiğiniz bir kişi ile ilgili araştırma yapmak istiyorsanız @ işaretini kullanabilirsiniz. Bu işaret Google botları tarafından sosyal medya üzerinden arama yapılacağı anlamına gelmektedir.

Google’da yakınında ki yerleri bulma

İnsanın başına her şey gelir ve zor durumda kalan insan hızlı ve atik olması gerekmektedir. Bu nedenle Google iyi kullanmak bazen hayatı kurtarabilir. Near me komutunu kullanarak yakınınızda ne olduğunu Google size sunmaktadır. Bu konuya ilişkin sizlere örnek vermek gerekirse lokanta near me yazdığımızda ve telefonunuzun konum özelliği açık ise size en yakın lokantaları karşınıza getirecektir.

google arama ipuçları

Google’da sekmeleri kullanarak etkin arama yapmak

Etkin arama gerçekten her anlamda olumlu ve zaman açısından her zaman karlı bir durumdur. Bu nedenle Google arama çubuğuna aradığımız birkaç terimi yazarak arama yaptığımızı düşünmek bence zaman kaybından ibarettir. Mesela bir haber içeriği arıyorsanız neden karşınıza sadece haberlerin çıkması iyi olmaz mı karşınıza onlarca alakasız sayfanın çıkması zaman kaybından başka bir şey değil. Yada bir resim arıyoruz bunun için Google resim sekmesine tıklayarak sadece resimler içinde aradığımız terimi bulmak zamandan tasarruf açısından oldukça güzel bir yöntem olacaktır. Google üzerinde ki arama sekmelerini kullanmanızın ne kadar yararlı bir şey olduğunu anladık. Şimdi bu sekmelerin ne işe yaradığını öğrenelim.

Tümü Sekmesi

Bu sekme varsayılan sekme olup Google isimli arama motoruna girdiğinizde varsayılan olarak burası karşınıza gelecektir. Burada yaptığınız sorgulamalar tüm sekmeler üzerinde sorgulama yapılarak karşınıza gelecektir bu da çok sayıda gereksiz veri ile baş başa kalma anlamına gelmek demektir.

Haberler sekmesi

Bu sekme adı üstünde sadece haberleri karşınıza getiren bir sorgu sekmesidir. Yazdığınız ve arattığınız verileri sadece haber niteliği taşıyan yazılarda arar ve karşınıza getirir. Merak ettiğiniz bir olayın haberlere yansıyıp yansımadığını bu yöntem ile öğrenebilirsiniz.

Görseller sekmesi

Bu sekmede ise arattığınız terim ile alakalı resim veya fotoğrafları karşınıza getirecektir. Bununla ilgili olarak aradığınız bir görseli bulup yada bir görseli bu sekme üzerinden arama yapabilirsiniz. Bu işlem ile bulamayacağınız yöntem yoktur.

Google’ı hesap makinesi olarak kullanmak

Matematik işlemlerinizi için bilgisayarınızda hesap makinesi uygulamasını açmakla uğraşmak yerine Google aradığınız matematik denklemini yazdıktan sonra sonucu anında göreceksiniz. Örnek vermek gerekirse 45+6= yazmanız durumunda Google size 51 sonucunu verecektir. Bu biraz basit bir örnek oldu ama daha karmaşık denklemleri Google üzerinden öğrenmeniz mümkündür.

 Google’da Döviz kuru hesaplama

İstediğiniz para cinsini yazarak istediğiniz para birimine çevirmek oldukça kolay yapmanız gereken tek bir şey var para cinsini yazarak eşittir den sonra çevirmek istediğiniz para birimini yazmanız yeterlidir.Yine bu hususla ilgili örnek istediğinizi duyar gibi oldum 1500 TL=USD yazdığımızda Google arama yöntemleri ile paramızın kaç dolar olduğunu bize bildiriyor.

Google’da ölçü birimlerine dönüştürme

Google üzerinden yapacaklarınızın sınırının olmadığını en baştan söylemiştim. Aklınıza  takılan herhangi bir ölçü birimini de sorgulayarak istediğiniz sorunun cevabını bulabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey merak ettiğiniz ölçü birimini yazmaz ve sonucu Google’den öğrenmek örnek vermek gerekirse 1 metre=CM yazdığımızda size metrenin kaç cm olduğunu Google amca sizlere söyleyecektir. Sizlere tavsiyem Google arama yöntemleri ni anında deneyerek öğrenme aşamasını çok hızlı bir şekilde geçmenizdir.

Google’da uçuş saatleri ve uçak biletlerini bulma

O kadar mı diyorsanız evet o kadar sevgili okurlarım uçak biletini almak ya da uçuş saatlerini görme konusunda da Google bizlere hizmet veriyor.  Bu işi yapabilmek için gerekli tek şey birazcık İngilizce bilmektir.  Şimdi Google arama motoruna flights from terimini yazarak bu işe başlıyoruz. flights from İstanbul to Ankara dedikten sonra çıkan sonuçlarda ne kadar mesafenin olduğunu  ve uçak biletlerinin fiyatlarını karşınıza getirecektir. Bu yöntemi oldukça sık kullanıyorum bu nedenle ekstra bir siteye girmeye ihtiyacım da kalmıyor. Herkese de bu kısayolu tavsiye ederim.

Google’da herhangi bir yerin saatini öğrenmek

Yurtdışında bir yere gideceksiniz yada oldukça meraklı bir insansınız bir yerde ki saatin kaç olduğunu merak ediyorsunuz bu durumda yine Google başvurmak en hızlı ve mantıklı yol olacaktır. Bu işlem için time: yazdıktan sonra merak ettiğiniz ülke yada şehri yazarak saatin orada kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Örneğin time:Newyork yazarsanız Newyork’un saatin kaç olduğunu rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

Google’da gündoğuşunu ve gün batışını öğrenmek

Yok artık dediğinizi duyar gibi oldum ama gerçekten Google gün batımını yada gün doğumu hakkında da sizlere istediğiniz bilgiyi vermektedir. Bunun için yine biraz ingilizce bilmeniz sizin için yeterlidir. Arama motorumuza sunrise:İstanbul yazmamız durumunda İstanbulda güneşin doğduğu saati size verecektir yada tam tersi sunset:İstanbul yazdığımızda istanbul’un gün batımının saat kaçta olduğunu öğrenebilirsiniz. Google arama yöntemleri gördüğünüz gibi ummadığınız her yerde olabilir.

Google’da hava durumunu öğrenmek

Ne demiştik bu arama motorundan çok daha fazla bir şey google kullanıcılarının zaman kaybını önlemek amaçlı her şeyi düşünerek kendini geliştirmeye devam etmektedir. Weather:İstanbul yazmanız durumunda Google sizlere İstanbulun hava durumu bilgisini verecektir. Hava durumunu öğrenmek için illa ki metarolojinin sitesine girmek zorunda değilsiniz. Arama motorunuz sizin yerinize giriyor zaten. Yapmanız gereken tek şey Weather: yazıp ardından hava durumunu merak ettiğiniz şehrin ismini yazmak.

Google’da harita özelliğini kullanmak

Bir yerden bir yere gitmek için bu devirde navigasyonlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle haritalara çok ihtiyacımız var. Google’nin de harita hizmeti verdiği ve bu işide oldukça iyi yaptığını bilmekteyiz. Bu nedenle aranacak terimin ardından map yazarsanız size harita üzerinden aradığınız yeri gösterecektir.

WordPress üzerinden Profil resminin nasıl değiştiğini öğrenmek için BU yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Ayrıca sizler için her hafta değişik konularda eğitimler verdiğimiz Youtube kanalımıza abone olarak bizlere destek vermenizi rica ederiz.

Google arama yöntemleri bizler için ne kadar önemli olduğunu bu yazımızla anlamış olduk artık bu yazı ile birlikte Google arama yöntemleri hakkında yeterli bilgi ve beceriye sahip olduğumuzu düşünüyorum. Size iyi araştırmalar diliyorum.

Leave a Reply