Harddiski gizleme, gizli harddiski bulma

Harddiski gizleme ne işe yarar ki? Yada gizli harddiski bulma işlemi nasıl gibi sorularla başlığımıza bakan herkes sayfamıza hoşgeldiniz. Harddisk bilgisayarlarımızın kalbi desek yanlış olmaz harddisk olmayan bir bilgisayar ölü bir canlıya benzer. Bu nedenle harddisk denilen parça bir çoğumuzun farkına varmasa da pc için çok önemli yapı taşıdır. Bütün dosyalarımız ve bilgilerimiz harddisk denilen parçada saklanır. Harddisk bu kadar önemli bir durumda iken bazen gizlemek istediğimiz harddiskler olabilir. Kimsenin görmesini istemediğiniz dosyaları harddiskin bir bölümüne atarak o bölümü gizleyerek herhangi birinin erişmesini engellemek mümkün. Bugün bu konu ile bu sorunu çözeceğiz.

Harddiski gizleme, gizli Harddiski bulma
Harddiski gizleme

Harddiski gizleme nasıl yapılır

Harddiski gizleme işlemini yapmak için harddisk yönetimi ile ilgili bir takım bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Bunun için Bilgisayarım sekmesine sağ tıklayarak yönet isimli sekmeyi buluyoruz ve buraya tıklıyoruz. Bu işlem bizi Bilgisayar yönetimine girmemizi sağlayacaktır. Burada bilgisayarınızla alakalı hayati ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu menü altında görev zamanlayıcı, olay görüntüleyicisi, Paylaşılan klasörler, Yerel kullanıcılar ve gruplar, performans, aygıt yöneticisi, depolama, hizmetler ve uygulamalar başlıklı sekmeler bulunmaktadır. Burada tıklayacağımız sekme hepinizin tahmin edeceği gibi Depolama sekmesi altında bulunan Disk Yönetimi isimli sekmeye tıklıyoruz. Burada karşımıza bilgisayarımızda bulunan tüm sabit diskleri göreceksiniz. Sabit disklerimizin hemen yanında ise belli başlı harfler bulunmakta hani meşhur C diskimiz yada D diskimiz burada bulunmakta. Şimdi yapacağımız işlem çok basit gizlemek istediğimiz harddiskin üzerine gelerek sağ tık yapıyoruz. Karşımıza çıkan menüden sürücü harfi ve yolu değiştir sekmesine tıklıyoruz. Karşımıza bölümde ise sürücü harfinin seçili olduğuna dikkat ederek kaldır butonuna basıyoruz böylece sürücümüzün adı artık yok. Adı olmayan bir sürücüde malumunuz kimselere gözükmez. Şimdi bilgisayarımıza girdiğimizde ismini kaldırdığımız sürücüyü göremeyeceğiz. Peki onu tamamen mi kaldırdık? İçerisinde ki önemli verilerimiz silindi mi? Tabi ki hayır onlar siz isteyene kadar gizlendi Peki gizlenmiş harddiski nasıl bulacağız. Şimdi hep beraber bu işlemi nasıl yapacağımızı görelim.

Gizli Harddiski Bulma

Acaba bilgisayarınızda varlığından haberinizin dahi olmadığı harddisk var mı? Kim bilir belki de vardır. Hadi hep beraber gizli harddiski bulalım. Bu işlem aslında yukarıda ki işlemin bir kopyası Bilgisayarım sekmesine sağ tıklayarak yönet isimli sekmeyi buluyoruz ve buraya tıklıyoruz. Bu işlem bizi Bilgisayar yönetimine girmemizi sağlayacaktır. Burada Depolama sekmesi altında bulunan Disk Yönetimi isimli sekmeye tıklıyoruz. Burada karşımıza bilgisayarımızda bulunan tüm sabit diskleri göreceksiniz. Sabit disklerimizin hemen yanında ise belli başlı harfler bulunmakta, burada yanında herhangi bir harf bulunmayan bir sürücü varsa bilin ki bu gizlenmiş bir sürücüdür. Bunun için yanında herhangi bir harf bulmayan harddiske tıklıyoruz ve sürücü harfi ve yolu değiştir sekmesine tıklıyoruz. Burada ki işlemden sonrada ekle butonuna tıklıyarak istediğimiz bir harfi sürücümüze atıyoruz. Harddiskinizde herhangi bir sorun yoksa artık harddiskiniz görünür durumda istediğiniz işlemi yapabilirsiniz. İşte hepsi bu kadar sadece 2 dakikada harddisklerinizi gizleyebilir yada gizli harddiskinizi ortaya çıkararak kullanabilirsiniz.

Size gizli bir bilgi daha vereyim Google arama motoru üzerinden bir çok gizli arama yöntemi olduğunu biliyor muydun ? Google’ın gizli sırlarını öğrenmek istiyorsanız BU YAZIMIZI mutlaka okumalısınız.

Sizler için  hazırladığım videoyu hemen alt tarafa bırakıyorum. Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Leave a Reply