Photoshop Yağlı Boya Efekti

Photoshop yağlı boya efekti ile ilgi çekici resim yada fotoğraf düzenleme şansına sahip olabilirsiniz. Hemde çok basit bir kaç adımla. Klasik fotoğraf yada resimlerden sonsuza kadar kurtulmanın zamanı geldi.

Photoshop adobe şirketinin göz bebeklerinden birisi olan resim ve fotoğraflarımızı hayal gücümüzün sınırları içerisinde oyun hamuru gibi şekilden şekile sokmaya yarayan yazılım harikası bir görsel düzenleme aracıdır.

Piyasanın devi olan photoshop fotoğrafçılık sektöründe de vazgeçilmez bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bugün de photoshop ile harika yağlı boya efekti yapacağız.

Photoshop Yağlı Boya Efekti nasıl yapılır

Photoshop yağlı boya efekti yapmak için ilk yapacağımız eylem düzenleyeceğimiz fotoğraf yada resmi seçerek photoshop uygulaması üzerinden açmak. Şimdi photoshop üzerinden karıştırıcı fırça aracına tıklıyoruz ve buradan da yumuşak kenar fırçayı seciyoruz şimdi ise photoshop programının üst kısmında bulunan üzerinde çizgi bulunan fırça simgesine tıklıyoruz ve hemen yanında bulunan bölümü ise nemli seçeneği yapıyoruz-ardından tüm katmanları örnekle isimli sekmeye tik atıyoruz yine hemen yanında bulunan fırça basıncını ayarlayan sarmal simgeye tıklıyoruz.

Photoshop resmi yağlı boyaya çevirme
Photoshop dersleri yağlı boya efekti

Şimdi de yeni bir katman açıyoruz. Yeni layer açtıktan sonra elimize oynama yapacağımız fotoğraf ve boş bir katman olacak. Şimdi ise orjinal fotoğrafınopaklığını %75 yapıyoruz ve yeni açtığımız boş layer üzerinden boyamaya başlıyoruz. Aslında bu işleme boyama denilmez çünkü sadece fırçamızı incelikle fotoğrafımızın üzerinde gezdiriyoruz. Fırçamızın dokunduğu yer fotoğrafın rengine göre yağlı boya görünümü almaya başlamıştır. Boyama işlemi bittikten sonra ise çalışmamız bitmiş olacaktır.

Yağlı boya çalışmasının en iyi düzeyde olması için yapılması gerekenler

Çalışmanın kusursuz olması için ihtiyacınız olacak tek şey sabır. Photoshop üzerinden yaptığınız her fırça darbesini özenle vurmanız çok ama çok önemli çünkü orjinal fotoğrafın her katmanı farklı renk tonuna sahiptir.
Photoshop için genel bir kural vardır her zaman fotoğraf kalitesi çok iyi olmalıdır. Bu nedenle yapılan çalışmada fotoğraf kalitesi iyi olması halinde çalışmanız daha iyi sonuç verecektir.

Siyah beyaz resimlerinizi rengarenk harika renklere dönüştürmek için Siyah beyaz resmi renklendirme başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
Photoshop yağlı boya ile resimlerinizi düzenlemek için sizler için daha kolay olsun diye YouTube üzerinden görsel bir video hazırladım. Bu videoyu izleyerek çok kolay bir şekilde yağlı boya çalışması yapabilirsiniz.

Photoshop derslerini en iyi şekilde öğrenmek için YouTube sayfamızı takip edebilirsiniz. YouTube sayfamıza abone olmak için tıklayın

Leave a Reply