PROGRAMIN İNTERNET BAĞLANTISINI KESMEK

Programın internet bağlantısını kesmek veya engellemek bir çok okurum tarafından sık sorulan sorular arasında bulunmaktadır. Bir uygulamanın internet bağlantısını kesmek aslında oldukça kolay bir eylemdir. Bu kolaylığı sağlayan ise Microsoft sevgili takipçilerim. Seçtiğiniz bir programın internet bağlantısını kesmek için kullanacağınız tek program bütün windows işletim sistemlerinde hali hazırda bulunan Güvenlik  duvarıdır. Güvenlik duvarınız aktif olduğu sürece seçtiğiniz programlar interneti unutsunlar.

Windows güvenlik duvarı kullanarak internet bağlantısını kesmek kolay bir işlem olup gelin hep beraber güvenlik duvarı hakkında bilgi edinmeye

Güvenlik duvarı nedir

Güvenlik duvarları yani firewall sistemleri, gelen ve giden tüm ağ trafiğini kontrol ederek belirli filtrelerden geçirip, ağ trafiği içerisindeki zararlı eylemleri durdurmayı amaçlar. Bu sayede ağ güvenliği sağlanır. Şirket içi ağ veya ağlar üzerindeki cihaz ve bilgisayarlarınızı diğer ağlar (internet) üzerinden gelecek saldırılara karşı koruyan, iç ve dış ağlar arası ağ trafiğini (network) belirli kurallara göre denetleyen bir güvenlik mekanizmasıdır.

Temel olarak firewall, network üzerinde kendisine gelen paketlerin ulaşması gereken yerlere (önceden tanımlanmış kurallarla) gidip gidemeyeceğine karar verir. Güvenlik duvarı üzerinde belirtilmiş kuralla uymayan trafiği engelleyerek koruma sağlanır. Ayrıca birçok firewall, kullanıcıların istek paketlerini ağa gitmeden önce karşılayacağı bir Proxy sunucusuna sahip olabilir veya bir Proxy ile birlikte çalışabilirler.

Güvenlik duvarları donanım ve yazılım tabanlı olarak ikiye ayrılırlar. Yazılım tabanlı olan Firewall uygulamaları genelde istemci veya sunucular üzerindeki işletim sistemlerine kurulur. Bugün ki anlatacağım konuda kullanacağımız güvenlik duvarı Donanım tabanlı firewall cihazları ise özel donanımlar üzerinde çalışan sistemlerdir.

Windows güvenlik duvarı kullanarak internet bağlantısını kesmek

Bir programın internet bağlantısını güvenlik duvarını kullanarak keseceğiz. Bu nedenle en baştan güvenlik duvarınızın aktif olduğunundan emin olunuz. Bu yöntemi genel olarak crack işlemi yapan yada çocuklarının bazı programlara girmesini engellemek isteyen anne ve babalar kullanmaktadır.

Bu işlem ile crack yapan okurlarım, programların internet bağlantısını engelleyerek güncelleme yapmasına mani olmaktadır. Bu işlemi yapmak zamanınızdan sadece 5 dakika alacak.

Güvenlik duvarı – gelişmiş ayarlar dedikten sonra gelen kurallar ve giden kurallara tek  tek tıklayarak yeni kural diyoruz. Ardından program seçeneğini seçerek devam diyor ve programın exe dosyasını seçiyoruz ve next next dedikten sonra işlem tamam.

Programın internet bağlantısını kesmek ile ilgili tüm adımları gösterir video yazımızın altında bulunmaktadır. İyi izlemeler…

Leave a Reply