Python Dersleri Boolean Veri Tipi

Python Boolean veri tipi
Python dersleri

Hayatımız aslında doğru ve yanlıştan ibaret değil mi? Edebi bir giriş yaptım gibi gözükse de python derslerinde bugün Boolean veri tipi tam anlamı ile doğru ve yanlıştan ibaret desem inanın yanlış olmaz. Bu veri tipi ileride projelerimizde çok ama çok işe yarayacak ve bizleri bir çok sıkıntıdan kurtaracaktır. Neyse veri tipini güzellemeyi bırakarak konumuza geçebiliriz.

Boolean veri tipi bir çok yazılım dilinde aynı görevi görür. Bu tipimizin aldığı sadece iki değeri vardır True veya False yapılan karşılaştırma sonucunu bu iki değerden birisini verir. Buradan da anlayacağınız üzere boolean veri tipini genelde karşılaştırma yapmak için kullanacağız. Hemen bir örnek ile durumu anlatalım.

5<6 çıktı: True

Yukarıda çok basit bir karşılaştırma yaptık. Ve sonucumuz True çıktı çünkü 5 küçüktür 6’dan. (5<6) işlemini type fonksiyonu ile sorguladığımızda ise karşımıza bool olarak çıktığını göreceksiniz. Lafın özü bir olayda doğru yada yanlış olup olmadığını kontrol ediyorsak oralarda mutlaka boolean veri tipi bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu konu ile ilgili olarak aşağıda bol bol örnek yaptım. Olayı net bir şekilde anlamak için mutlaka video izleyiniz.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply