Python Dersleri Değişkenler

Python ile yepyeni bir konu ile baş başayız sevgili yazılımcı okurum. Değişken konusu abartısız olarak söylemek gerekirse yazılım binasının tuğlaları desem yanlış olmayacaktır. Çok önemli ve temel bir konu olan Değişkenler konusunu anlamadan hiç bir konuya geçmeyin, geçerseniz emin olun yarı yolda yazılım rüyanızdan dönmek zorunda kalacaksınızdır. Hadi şimdi değişken nedir onu görelim.

Python Değişkenler

Değişken, veri tiplerinde değerler tutan birimler olarak adlandırmamız en doğrusu olacaktır. Yazılım dillerinde integer, string ve sayamadığım bir çok veri tipi bulunduğunu düşündüğümüzde değişken biriminin ne kadar önemli bir rol oynadığını daha iyi anlıyorum. Düşünün makinelere işlem yaptırdığımızda Değişkenler resmen klavuz görevi görmektedir.

Python’da değişken tamamlama

Python dilinde en basit yöntem ile değişken tanımlama yapmak istersek a=”Webpazarı” dediğimizde a isimli bir string değişken tanımlamış olduk. Python dilinin kendine özgü bazı değişken tanımlama kuralları vardır gelin hep birlikte bu kurallar neymiş görelim,

  • Python Dilinde Değişken isimleri Sayı ile başlayamaz !!
  • Değişkenlerin arasında Boşluk Bırakılamaz [ akif bey=5 diye bir kullanım hata verecektir]
  • Değişken kullanımında özel karekter kullanılamaz. Bunun istisnası sadece _ işaretidir.
  • Değişken isimlerinde bazı kelimeler değişken adı olarak kullanılamaz mesela note, while for gibi bu kelimelerin yazılım dilinde bir anlamı olduğu için değişken olarak tanımayacaktır.

İleride ki derslerimizde değişken konusuna istemediğiniz kadar değineceğiz. Şimdi sizler için ayrıntılı olarak anlattığım değişkenler konusunu izleyebilir ve konuyu tekrar niteliğinde aklınıza sokabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply