Python Dersleri Demet Veri Tipleri

python demet veri tipi

Merhaba Herkese Ücretsiz Python Derslerinde bugün ki konumuz Demet Veri Tipleri bu veri tipimiz bir çok özellik anlamında Liste veri tipi ile aynı özellikleri taşımaktadır. Bu nedenle bu veri tipinde çok zorluk çekeceğinizi sanmıyorum. Peki bu veri tipinin farkı ne ? Bu fark ise Demet veri tiplerinin elemanlarının sonradan değişmesinin imkansız oluşu. Liste veri tiplerinde elemanları sonradan değiştirme şansına sahiptik. Şimdi gelin Demet veri tipi oluşturarak olayımıza giriş yapalım.

demet=(1,2,3,”Akif”)

Yukarı da demet sınıfında bir veri tipi ataması yaptık. Dikkatinizi çektiğini düşündüğüm şey bu veri tipinin de farklı tipte elemanları bünyesinde barındırabildiğini gördük. Şimdide liste veri tipinde ve string konusunda defalarca işlediğimiz bir kaç konuyu burda da görelim.

len(demet) çıktı: 4

Len fonksiyonu ile demet içerisinde kaç elemanız olduğunu gördük. Şimdide Demet veri tipinde elemanlarımızı çağıralım.

Demet[1] çıktı: 2

Burada demet veri tipimizde ki 1 indekste bulunan elemanımızı çağırdık. Şimdide demet elemanlarını ters çevirelim.

Demet[: : -1] çıktı: “Akif” ,3,2,1

Bu özelliği de bir çok kez anlatmıştım o yüzden üzerinde çok fazla durmuyorum. Şimdi ise Demet veri tipinin sahip olduğu iki adet metodu inceleyelim.

Demet.count(“Akif”) çıktı: 1

Count metodu ile demet veri tipimiz deki elemanlarımız içerisinde arama yapıyor ve elemanız kaç tane ise onu bize sayısal olarak veriyor. Akif elemanı bir tane olduğu için bize 1 sonucunu verdi. Eğer demet veri tipimiz de olmayan bir eleman yazmış olsaydık 0 sonucunu verecekti. Şimdi ise index metoduna bir bakalım.

Demet.index(“Akif”) çıktı: 0

İndex metodu ise aranılan elamanın kaçıncı indekste bulunduğunu bizlere verir. Bu metoda olmayan bir eleman sorulduğunda hata verecektir. Nede olsa olmayan bir elemanın indeks sırasını vermesi teknik olarak imkansızdır. Arkadaşlar şimdi hemen alt tarafa bu konu ile ilgili olarak ayrıntı bir eğitim videosu bırakıyorum. Burada örneklerle birlikte bu konuyu çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum. Herkese iyi seyirler.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply