Python Dersleri İf Else

Ücretsiz Python Derslerinde bugün ki konumuz İf else şart blokları. Bu konuyu iyi bir şekilde öğrenmek yazılım alanında oldukça önemli ve şart bir durum olduğunu söyleyebilirim. Adınızı bildiğiniz gibi if şart bloğunu bilmemiz gerekmekte. Tüm yazılım dillerinde belkide ortak olarak bulunan ve çok kullanılan bu konu gerçekten sizin içinde çok önemli olması gerektiğini rahatlıkla söyleyebilirim. İf ile artık ufak programlar yazacak hale geleceksiniz. Bu yüzden haydi bu dersi anlatmaya başlayalım.

İf şartları yine bizim hayatımızda bulunan ve sıklıkla karşılaştığımız bir durum aslında, düşünün bir çok eylemimiz bir şarta bağlı. Bir şeyler olması durumunda hal ve hareketlerimiz değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin sınava kazanmamız durumunda Üniversiteye kayıt olabildiğimiz kazanamama durumunda ise üniversiteye kayıt olamaz ve ders çalışmaya devam ederiz. İf koşulu ise yine program dünyasının şartlarını koyan bir unsurumuz. Kendisine bazı şartlar tanımlarız şartların olması durumunda istediğimiz kod bloku çalışır eğer şartlar sağlanmıyorsa o halde yine istediğimiz kodlar çalışır. Haydi gelin Python’da if else şart blokları yazalım.

Python ile İf şartı

x=”Akif” if x==”Akif” : print(“X değişkeni Akif olarak girilmiştir”)

Yukarıda basit bir if şartı yazdık. X değişkeninin değeri eğer Akif ise ekrana print ile X değişkeni Akif olarak girilmiştir şeklinde yazdırılmasını istedik. Burada özetle bir şart bıraktık ve şartımız olması durumunda çalışmasını istenilen kodumuzu yazdık. Olay bu aslında. Peki ama şartımız sağlanmaz ise ne olacak işte bu durumlarda else komutu devreye girecektir. Yani eğer şartımız yerine gelmiyorsa bu defa else bloku içerisine yazdığımız kodlarımız çalışacaktır.

Python ile Else komutu

x=”Akif” if x==”Akiffffffff” : print(“X değişkeni Akif olarak girilmiştir”) else : print(“X değişkeni Akif olarak girilmemiştir”)

Yukarıda X değişkenimiz Akif olmadığı için else komutumuz çalışarak ekranımıza print fonksiyonu ile X değişkeni Akif olarak girilmemiştir şeklinde yazdırdık. İf else olayı tamamen bu arkadaşlar. Bu konuyu tam olarak anlamanız için mutlaka hemen alt tarafa bıraktığım videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply