Python Dersleri İnput

Python İnput

Herkese merhaba ücretsiz Python eğitim serimizde bugün ki konumuz inputlar. İnput kelimesinin Türkçe karşılığı giriş, girdi anlamına geliyor. Gerçekten de isminin hakkını tam anlamı ile vermekte. Kendisi görevi program üzerinde bir nevi elçilik yapmaktır. Düşünün bir program yazdınız ve insanların hizmetine sundunuz. Kullanıcıdan almak istediğiniz tüm verileri inputlar aracılığı ile alabilirsiniz. Şuanda size bu yazıyı yazarken dahi bir input kullandığımı söyleyebilirim. Bu bağlamda işin özü inputlar girdi sağlamamıza yarayan araçlardır. Haydi gelin bir input oluşturarak olayımıza giriş yapalım.

input()

Yukarıda input oluşturduk çıktı almak istediğimiz de bize bir kutu çıkacak ve bizden veri girmemiz istenecek. Yukarıda input oluşturmanın en yalın halini görüyorsunuz. Gelin şimdide inputları bir değişkene atayalım.

a=input(“Bir sayı gir kardeşim:”) print(a)

Yukarıda kullanıcıdan bir sayı girmesi istendi ardından girilen sayımız print fonksiyonu ile çıktı alındı. Burada input içerisine string olarak kullanıcıya bildirmek istediğimiz hususları belirttik. Yani kullanıcı sayı girmeli yoksa bir metinsel ifademi bunu belirtmemiz projemiz açısından çok önemli. Şimdi ise inputtan gelen değerin hangi veri tipinde olduğunu inceleyelim.

a=input(“Bir sayı gir kardeşim:”) girilen değerin 10 olduğunu varsayalım type(a) çıktı: str

Yukarıda ki kod içeriğinde gördüğünüz üzere inputlardan gelen değer mutlak olarak string ifade sayılmaktadır. İnput içerisine sayıda girseniz, float girseniz o program tarafından string olarak algılanacaktır. Tabi dönüşüm yapana kadar. Daha önce ki derslerimiz de veri tipi dönüşümlerine ayrıntılı olarak bakmıştık. Şimdi sizlerle kullanıcıdan alınan iki değerin toplanmasının nasıl olacağını görelim.

a=input(“Bir sayı gir kardeşim:”) b= input(“İkinci sayıyı gir kardeşim”) a değişkenine girilen değerin 10 olduğunu varsayalım b değişkenine girilen değerin 30 olduğunu varsayalım print(int(a)+int(b)) çıktı: 40

Yukarıda 10 ile 30 sayılarını toplamak istedik değişkenler yardımı ile kullanıcıdan iki adet sayı aldık ve bunları toplamak için veri tipi dönüşümleri kullanarak integer ifadeye çevirdik ve ardından print fonksiyonu ile işlemimizi tamamladık. Burada çevirme işlemi yapmamış olsaydık metinsel ifadelerde gördüğümüz toplama işlemini yapacaktı ve sonucumuz 1030 gibi bir metinsel ifade olacaktı. İnputlar konusu genel itibariyle bu şekilde bu konu ile ilgili olarak çektiğimiz eğitim videosunda ayrıntılı anlatım ve örnekler bulunmaktadır. Video’yu mutlaka izlemenizi ve alıştırma yapmanızı tavsiye ederim.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply