Python Dersleri Karşılaştırma Operatörleri

Python dersleri Karşılaştırma operatörleri

Python derslerinde bugün ki konumuz karşılaştırma operatörleri, hayatımızın her anında karşılaştırma olayına maruz kalıyoruz aslında çocukken komşunun zeki çocuğuna sınavlarda insanların bilgisine göre sürekli bir karşılaşma durumu ile karşı karşıya kaldık. Bu nedenle bu konuyu öğrenmemiz çok zor olmayacak. Haydi kimmiş bu karşılaştırma operatörleri bir görelim.

Eşittir Operatörü ==

= simgesini aranızda görmeyen var mı? Bence imkansız ilk okuldan itibaren sürekli olarak eşittir operatörü ile karşı karşıyayız. Bu operatörün asli görevi iki tarafında eşit olması durumunda True aksi halde False döndürür.

5==4 çıktı: False

Eşit değil ise Operatörü !=

Bu operatöre karşı yabancı olabilirsiniz ancak anlaşılması en kolay operatörlerden birisi desem yanlış olmayacaktır. Bu arkadaşımızın görevi karşılaştırılan her iki değerin bir birine eşit olmaması durumunda True eşit olması durumunda False döndürür. Yukarıda gördüğümüz eşittir operatörü ile zıt bir yapısı vardır.

5!=4 çıktı: True

Küçük ise Operatörü <

< operatörünü de eminim hepimiz biliyoruz bir solda ki sayının sağda ki sayıdan küçük olması durumunda True aksi halde False döndürür. Kullanımı çok basittir.

5<4 çıktı: False

Büyük ise Operatörü >

Büyüktür operatörü ise yine hepinizin bildiği üzere solda ki değerin sağda ki değerden büyük olması durumunda True aksi halde False vermektedir.

5>4 çıktı: True

Küçük Eşittir Operatörü <=

Bu durum da oldukça kolay bir durumdur. Solda ki rakam sağda ki rakamdan küçük yada eşit olması durumunda True aksi halde False döndürür. Bu operatörde iki farklı durum bulunmaktadır.

5<=5 çıktı: True

Büyük Eşittir Operatörü >=

Bu durum da küçük eşittir olayı ile aynı sayılır solda ki rakamın sağda ki rakamdan büyük ve eşit olması durumunda True aksi halde False döndürür.

5>=6 çıktı: False

Pythonda tüm karşılaştırma operatörlerini tek tek gördük. Şimdi sıra pratik kazanmak adına aşağıda sizler için çektiğim eğitim viedosunu izlemek ve örnekleri kafanızda canlandırarak biraz alıştırma yapmalısınız. Herkese iyi seyirler.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply