Python Dersleri Liste Veri Tipi

Python Liste Veri Tipi

Herkese merhaba sevgili okurlarım. Ücretsiz Python derslerinde bugün ki konumuz Liste veri tipleri, kendileri C# dilinde bulunan ArrayList’lere çok benzerlik göstermektedir. Ya kardeşim ben daha Python bilmiyorum ne c# diyorsun ki diyenlere hak vererek kendilerine bu veri tipinin bir çok yönden string konusunda ki özelliklere çok benzediğini belirtmem gerekiyor. Bu nedenle eğer stringler konusunu tam olarak anlamadıysanız sizi hemen Stringler başlıklı yazımıza alalım aksi halde bu konuda anlamayacağınız hususlar çıkabilir.

Liste veri içesinde birden fazla veri tutabilen bir veri tipidir. İşin güzel yanı içerisinde istediğiniz tipte veri tipini bulundurabilirsiniz. Hadi bir liste veri tipi tanımlayalım da keyfimiz yerine gelsin

a=[1,2,”akif”,5]

Yukarıda gördüğünüz üzere içerisinde integer ve string değer bulunan 4 elemanlı bir liste veri tipi oluşturduk. Liste veri tipi oluşturmak bu kadar basit. Peki Zor olan ne ki? diye bir sorunuz varsa buna cevabım yok çünkü bu konu kolay bir konu. Hadi şimdide elemanımızı nasıl çağırırız ona bakalım.

a[1] çıktı: 2

Yukarıda özetle a liste veri tipimizin 1. indekste bulunan elemanımızı çağırdık ve çıktımızı 2 olarak aldık. Liste veri tiplerine başlangıçta eleman eklemek zorunda değiliz. Aşağıda sizler için boş bir liste veri tipi oluşturalım.

a=[] çıktı: []

Yukarıda hiç bir eleman eklememize rağmen liste veri tipi oluşturduk. Biz istersek eğer sonradan bu veri tipimize yeni eleman ekleyebiliriz. Ekleme olayını göstermeden önce liste veri tiplerinde sonradan elemanları değiştirme şansına sahibiz nasıl mı aşağıda hemen gösterelim.

a=[1,2,”akif”,5] a[2]= “Mahmut”

Yukarıda özetle indeks sırası 2 olan “akif” isimli elemanımızı Mahmut olarak değiştirdik. Bu saatten sonra 2 indeks sırasında Mahmut olacaktır. Liste veri tipinde değişiklik yapmak çok ama çok basit. Hadi gelin biraz da listelerimizi saydıralım.

a=[1,2,”akif”,5] len(a) çıktı: 4

Yukarıda daha önce gördüğümüz ve bildiğiniz sayma işini yapan fonksiyonumuz len ile listemizi saydırdık ve kaç elemanız olduğunu gördük. Şimdide yine daha önce gördüğümüz Type fonksiyonu ile veri tipimizin yazılım dilinde ki karşılığı neymiş ona bakalım.

a=[1,2,”akif”,5] type(a) çıktı: list

Yukarıda ki işlemle liste veri tipinin yazılım dilimizde ki karşılığının list olduğunu hep birlikte öğrendik. String konusunda gördüğümüz bir başka özelliğe geçelim.

a=[1,2,”akif”,5] a[:2] çıktı: 1,2

Hatırladığınız değil mi string konusunda string elemanlarını parçalarken bu yöntemi kullanmıştık. Yukarıda ilk değeri vermediğimiz için en baştan başlayarak 2. indekse kadar verilerimizi bize vermiştir.

a=[1,2,”akif”,5] a[: :-1] çıktı: 5, “akif”,2,1

Yukarıda da liste veri tipinde ki elemanlarımızı ters çevirdik. Bu konuya da stringler konusunda anlatmıştım. hadi şimdide liste veri tipimize sonradan veri ekleyelim. Bunun için python üzerinde metotları kullanıyoruz. Metot ne? diyenler için şöyle açıklayalım şimdilik. Python yazılım dilinde belli görevleri yerine getiren program tarafından hazır olarak hizmetimize sunulan kodlar diyebiliriz.Kodları çağırmak için . ve TAB tuşunu kullanabiliriz. İlk metodumuz olan append ile devam edelim.

a=[1,2,”akif”,5] a.append(88) çıktı: 5, “akif”,2,1,88

Yukarıda append metodu ile listemize yeni bir eleman ekledik. Yazdığımız eleman sona eklendi. append kelimesinin türkçe karşılığı da ekleme buradan da aklınızda kalabilir bu metodun görevi. Ekledik eyvallah hadi şimdide silelim. Bunun için ise pop metodunu kullanalım.

a=[1,2,”akif”,5] a.pop() çıktı: 5, “akif”,2,1

Pop metodu ile liste veri tipimizi son elemanını sildik. Pop metoduna değer atamaz isek bu şekilde en son elemanı silecektir. Ancak pop metodunda indeks numarası verirsek verdiğimiz indekste hangi eleman bulunuyorsa onu silecektir. pop(1) yazılmış olsaydı 2 elemanını silecekti. Şimdide sort metodu ile verilerimizi bir sıralayalım.

a=[6,5,4,2,1] a.sort çıktı: 1,2,3,4,5,6

Yukarıda karışık olan liste verilerini küçükten büyüğe doğru sıraladık. Bunu kelimeler içinde yapabilirdik. Bu defa alfabeye göre sıralama yapacaktı. Şimdide biraz liste içinde liste ekleyelim ve olayı iyice karıştıralım.

a=[[6,5],[4,2],[1,2,3]] a[1][1] çıktı: 2

Yukarıda gördüğünüz gibi bir liste içerisine 3 tane daha liste ekledik. Ardından içerisine eklediğimiz 1. indeks sırasında ki listenin 1. indeks sırasında bulunan 2 elemanını çağırdık. Aslında karmaşık bir durum yok oldukça basit ve yalın bir konu liste veri tipleri. Ancak bu konuyu tam olarak anlamak istiyorsanız mutlaka aşağıya bırakacağım videoyu izlemeyi ve olayı kafanızda pekiştirmelisiniz.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply