Python Dersleri Mantıksal Bağlaçlar

Python Dersleri Mantıksal Bağlaçlar

Python yazılım dili başta olmak üzere tüm yazılım dillerinde çok önemli bir yeri bulunan Mantıksal bağlaçlar konusu ile sizlerleyiz. Bu konu temel bir konu ve oldukça önemli bir yeri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Hayatımızın içerisinde de aslında farkında olmadan kullandığımız mantıksal bağlaçlar yazılım serüvenimiz de sık sık karşımıza çıkacaktır. Haydi şimdi mantıksal bağlaç konumuza giriş yapalım.

and operötörü

Evet ilk bağlacımız aslında kendisine hiç yabancı olmadığımız and yani ve operatörü. Bu konu ile ilgili olarak önce gerçek hayattan bir örnek vermek istiyorum. Bir sınava gittiğiniz de yetkili insanlar sınava KİMLİK VE SINAV GİRİŞ BELGESİ OLMADAN GİREMEZSİNİZ DİYOR. Bu cümleyi yorumlarsak kimlik yada giriş belgesi olmadan sınava girmemiz imkansız kimlik var ama sınav giriş belgesi yok yinede bu sınava girişimiz yasak. İşte mantıksal bağlaçları da buna benzetebiliriz. and bağlacı kullanıldığında karşılaştırılan verilerin mutlaka True dönmesi gerekmektedir.Bu konuyu gelin bir örnek ile açıklayalım.

99==99 and 10>11 sonuç: False

Yukarıda iki adet karşılaştırma yaptık. İlk karşılaşmamız True ikince Karşılaştırmamız ise False sonucu verdi ancak genel sonucun yine False olduğunu gördük. Bunun nedeni and bağlacında hataya yer olması verilerden bir tanesi bile false ise geri kalana bakmaksızın false vermekte. Gelin birde bu işlemi True döndürelim.

99==99 and 10<11 sonuç: True

Burada ise her iki karşılaştırma True olduğu için genel sonucumuz True verdi. and operatörü bundan ibaret şimdide or operatörüne bakalım.

or operatörü

İkinci mantıksal bağlacımız or operatörü kendisinin türkçe karşılığı veya olup and bağlacının aksi işi yapmakta. and bağlacında herhangi bir veri False ise tamamı true olsa bile False döndürürken or bağlacında bir tane bile True olması genel sonucun True dönmesine neden olacaktır. Yukarıda verdiğimi sınav örneğini bu hususa göre dizayn edecek olursam yetkililer size KİMLİK VEYA SINAV GİRİŞ BELGESİ İLE SINAVA GİREBİLİRSİNİZ diyecektir. Yani sınav için kimlik yada giriş belgesinden birisi yeterli anlamına gelmektedir. Yukarda yaptığımız örneği bir de or operatörü ile yapalım.

99==99 or 10>11 sonuç: True

Yukarıda gördüğünüz üzere iki karşılaştırmadan en az birinin True olması genel sonucun bizlere True gelmesine neden oldu. Mantıksal Bağlaçlar ile ilgili olarak sizler için hazırladığım videoyu mutlaka izlemelisiniz. Burada bahsetmediğim not operatörü hakkında da bilgi verdiğim video da ayrıca bol örnek ile olayı daha iyi kavrayacağınızı düşünüyorum. Herkese şimdiden iyi seyirler

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply