Python Dersleri Matematik Operatörleri

Ücretsiz Python eğitim serimize Matematik operatörleri ile devam ediyoruz. Yazılım ismi geçince insanlar biraz korksa da işin içine girdiğinizde korkacak bir şey olmadığını anlayacaksınız. Bugün ki konumuz yine yazılım temeli olan matematik operatörleri. Temel bir konunun aslında hepinizin çok iyi bildiği konu olduğunu belirtmem gerekiyor. Python dili yada herhangi bir yazılım dilinde ortak olarak kullandığımız Matematik Operatörlerine gelin yavaştan giriş yapalım.

Python Toplama Operatörü (+)

Bu konu da çok fazla açıklamak yapmak istemiyorum çünkü toplama operatörü hepimizin bildiği + işareti olup 2+2 bir toplama işlemidir. Python’da bir şeyleri toplamak için bu operatörü kullanabiliriz.

a=5 b=10 a+b =15

Python Çıkarma Operatörü (-)

Çıkarma operatörü de hepimizin sıklıkla kullandığı çıkarma işlemi ile aynıdır. İlk okuldan beri sık sık gördüğümüz bu operatör hakkında daha fazla bilgi vermeye gerek duymuyorum.

a=5 b=10 a-b =-5

Python Çarpma Operatörü (*)

Bu da dört işlemden bir tanesi olan çarpma işleminde kullandığımız * işaretinden ibarettir. Bunun da temel matematik bilgisinden farkı yoktur.

a=5 b=10 a*b =50

Python Bölme Operatörü (/)

Bölme işlemi evet temel dört işlemden sonuncusu ise yine hepimizin bildiği bölme işleminden ibarettir. Bölme operatörü olarak / işaretini kullanmaktayız.

a=5 b=10 b/a =2

Python Tamsayı Bölme Operatörü (//)

Bu işlemde aslında hepinizin bildiği bölme işlemi ancak bu bölme işlemini diğerinden ayıran en önemli özellik burada bölüm neyse tam sayı olarak onu verir yani size ondalıklı bir sonuç çıkarmayacaktır. 4 rakamını 3 rakamına böldüğümüzde size sonucu 1 verecek kalanla uğraşmayacaktır.

a=5 b=10 b//a =2

Python Kalan Bulma Operatörü (%)

Evet işte bu konuda şaşırmış olabilirsiniz ancak bu konuyu da aslında hepiniz çok iyi biliyorsunuz. Tamsayı bölme operatörü Python’da bir bölme işleminde kalanı bize vermektedir. 4 rakamını 3 rakamına böldüğünüzde kalan 1’dir bu operatör de bize kalan neyse onu vermektedir

a=5 b=10 b//a =0

Python Üs Bulma Operatörü (**)

Başlıktan da anlayacağınız üzere bir sayınının üssünü bulmaya yarayan bir operatördür. Matematik işlemleri yapan bir projede bu özelliği kullanabilirsiniz.

a=4 b=3 a**b =64

Python Operatörlerde İşlem sırası

Evet arkadaşlar operatörler için işlem sırası yine evrensel matematik kuralları ile aynı. Hani ilk okuldan beri bize öğretilen kurallar vardır ya önce işlemlerde önce parantez içleri yapılır gibi işte aynı kurallar Pythonda’da geçerli siz bu kuralları biliyorsunuz ama ben yinede sizlere liste halinde belirteyim.

  • Parantezler her zaman en önce yapılır
  • Çarpma ve Bölme her zaman toplama ve çıkarmadan önce yapılır
  • Python dilinde işlem sırası olağan bir durumda soldan sağa doğru ilerler.

Bu konu ile ilgili olarak sizler için hazırladığım video mutlaka izlemelisiniz ve bu konuyu iyice kavramalısınız.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply