Python dersleri Print fonksiyonu ve Formatlama

Merhabalar herkese, ücretsiz python derslerinde bugün ki konumuz Print fonksiyonu ve formatlama işlemleri. Print ne be kardeşim diyebilirsiniz. Şimdi bu konuyu açıklamadan önce bir örnek vermek istiyorum. Sinemaya gittiğinizde beyaz perdeye projeksiyon aracılığıyla görüntü yansıtılır ve bizde muhteşem filmleri izleriz. Bunun Print ile ne alakası var ki diye düşünüyorsanız şöyle açıklayayım. Print fonksiyonunun yazılım dilinde ki karşılığı ise verileri ekrana yazdırma işine yarıyor. Yani sinemalarda ki projeksiyon ile aynı görevi uyguluyor. Kod ile yazdığımız bir string ifadeyi biz kullanıcılarla buluşturuyor.

İleri zamanlarda yapacağınız projeleriniz de kullanıcılar bir tuşa bastığında karşılarına Kazandınız diye bir yazı belirdi. İşte beliren kazandınız yazısını Print fonksiyonu kullanarak yazıyoruz.

Hadi biraz örnek yapalım.

Print(“Akif”) Çıktı: Akif

Çıktı almak için yaptığım olay çok basit Print yazıyor ve parantez içine çıktı almak istediğiniz veriyi yazıyoruz. Formül bu kadar basit.

print(çıktı alınması istenilen veri)

Print fonksiyonu anladık. Şimdi biraz daha farklı örnekler yapalım. Şimdi Print içerisinde alt satıra geçme ile ilgili örnek yapalım. Nasıl yani diyorsanız aşağıda ki örneğe bakalım.

print(“Akif\n Mehmet”) çıktı: Akif Eker

Gördüğünüz gibi \n karakteri kullanarak alt satıra geçebilirsiniz. Bu karakteri iyi öğrenin gerçekten çok işe yarıyor. Hadi bir örnek daha yapalım.

Print(“Akif\tmehmet”) Çıktı: Akif mehmet

Burada ki olay da şu \t karakteri ile kullanıldığı alanda bir TAB kadar boşluk bırakıyor. Başka bir esprisi yok. Şimdide gelin * olayına, bu durumu direk olarak örnekle açıklayalım.

Print(*”Akif”) Çıktı: A k i f

Yukarıda ki örnekte * işareti kullanarak Print fonksiyonu içerisinde bulunan karakterlerin arasına bir boşluk ile ayırdık. Bir de sep fonksiyonu var. Birazda bunu örneklerle inceleyelim.

Print(*”Akif”, sep=”÷” ) Çıktı: A÷k÷i÷f

Evet yukarıda ne yaptık. * ile Akif kelimesini ayırdık ve sep fonksiyonu ile de boşlukların arasına ÷ işareti koyduk. Sep fonksiyonu ile istediğimiz ifadeyi boşlukların arasına bırakabiliriz. Sep fonksiyonu farklı açılardan sıklıkla kullanabilirsiniz.

Haydi şimdide formatlama işlemleri ile ilgili konuşalım. Formatlama işlemini de ileride çok fazla kullanacaksınız. Formatlama ile ilgili bir örnek yapalım.

Print(“{} ile {} yanımda {} kere güldü”.format( “Akif”, “mahmut”, 30)) çıktı: Akif ile mahmut yanımda 30 kere güldü

Burada gördüğünüz üzere süslü parantezler açtık ve string ifademiz biter bitmez virgül ile ayırmak suretiyle string ve integer değerler yazdık. Print fonksiyonu ile çıktı aldığımızda süslü parantezlerin yerini virgülden sonra ayrı ayrı yazdığımız verilerin sırayla aldığını gördük. Formatlama aslında tam olarak bu sevgili okurlarım. Bu konuyu tam olarak anlamanız için sizler için hazırladığım videoyu mutlaka izlemeli ve biraz alıştırma yapmalısınız.

Leave a Reply