Python Dersleri Sayı Veri Tipleri

Python Dersleri Sayı Veri Tipi

Python ile yepyeni eğitim setine hepiniz hoş geldiniz. Python yazılım dilinde sayı veri tipleri aslında bizlere hiç de yabancı olmayan veri tipleridir. Matematik gören herkes Pythonda bulunan sayı veri tiplerini mutlaka görmüştür. Aslında rakamlar ve sayıların tamamı Python yazılım dilinde bir veri tipidir. Şimdi de yine matematikten yakından tanıdığınız Tam sayılar konusuna giriş yapalım.

Python Sayı Veri Tipleri

Pythonda sayı tipleri olarak başlangıç olarak sizlere Tam sayı ve Ondalık sayıda ki veri tipleri hakkında konuşacağız,

Tamsayı (İnteger); Yaa bu bildiğimiz sayılar değil mi ? evet sevgili okurum bildiğimiz rakam bu tam sayılar burada ki tek fark yazılımın sahiplerinin ingilizce dil ile yazarak Tam sayıya İnteger demesidir. 5 bir integer veri tipidir. 10 bir integer veri tipidir. Burada ki en önemli fark veri tiplerinin dilleri arasında ki farktır. Gerisi zaten evrensel matematikten ibarettir.

Ondalık sayı (Float): Bu konu ile ilgili olarak bizim bildiğimiz virgül ile ayırdığımız rakamlar topluluğu desem yanlış olmaz bence. Hepimizin kullandığı bu veri tipinin ise yine dili ingilizce olmasından dolayı Float olarak adlandırıyoruz. Bu iki veri tipi ile işlem yapıp kod yazıyoruz. Evet yazılım aslında ne kadar kolay değil mi? Gelin sizlerle öğrendiğimiz bu iki veri tipi ile ilgili ilk kodlarımızı yazmaya başlayalım.

Python üzerinden istediniz işlemi yapmakta özgürsünüz yapmanız gereken sadece rakamları yazarak ne yapmak istiyorsanız onun operatörünün kullanmak. Bu operatör ne kardeşim diyenler için Toplama Çıkarma, bölme ve çarpma işlemi yaparken kullandığımız simgeler diyebiliriz. (+, -, * ,/ )

Bu konu ile ilgili olarak sizler için hazırladığımız vidoyu hemen alt tarafa bırakıyorum dikkatle izleyin ve zaten bu hususları bildiğinizi anlayın.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Sevgili takipçilerimiz sizler için bir çok alanda bilgilenmeniz için eğitim videoları çekerek sizlere hizmet etmeye çalışmaktayım. Bu nedenle biz yeni kurulan bir aileyiz ve bu ailenin yeni üyelere ihtiyacı vardır. Bu nedenle sizleri ailemizde görmeyi çok isterim. Youtube kanalıma abone olarak sizde Web pazarı ailemize katılabilirsiniz. Kanalıma ulaşmak için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply