Python Dersleri Sözlük Veri Tipleri

Sözlük Veri Tipi

Herkese merhaba arkadaşlar ücretsiz Python derslerinde bugün ki dersimiz Sözlük Veri Tipleri, bu veri tipinin de liste veri tipi veya demet veri tipi ile bir çok özelliği aynı tabi çok farklı yanları da bulunmaktadır. Bu sebeple mutlak suretle liste veri tipini ve demet veri tipini mutlaka iyi bilmelisiniz. Evet ben biliyorum diyorsanız haydi sözlük veri tiplerine başlayalım.

Sözlük veri tipi oluşturmak diğer veri tiplerine göre biraz daha farklıdır. Bu farklılığı size örnek ile göstereceğim aşağıda sözlük isimli bir sözlük veri tipi tanımlayarak konuya giriş yapalım.

sözlük={“Akif”:”akif”, “Bir”:1, “İki”:2}

Yukarıda sözlük isminde sözlük veri tipi oluşturduk. Burada süslü parantezlerin içerisine önce bir değer ismi belirttik ardından ise bir değer atadık. Burada Bir isimli değerin karşılığı 1 sayısı olmuş oldu. Anlayacağınız indeks sırası falan hikaye oldu. Burada bir eleman çağırmamız gerekirse yine yukarıda verdiğimiz değer isimleri bizim imdadımıza yetişecektir. Eleman nasıl çağrılır bir örnek ile hemen görelim.

sözlük={“Akif”:”akif”, “Bir”:1, “İki”:2} sözlük[“Bir”] Çıktı: 1

Liste ve Demet veri tipleri ile aynı bu iki veri tipini biliyorsak bunu zaten anlamanız lazım. Şimdide sözlük veri tipine eleman ekleyelim.

sözlük={“Akif”:”akif”, “Bir”:1, “İki”:2} sözlük[“Üç”]=3

Yukarıda ki yöntem ile sözlük veri tipimize yeni elemanımızı ekledik. Bu yöntemi de liste veri tipinden bildiğinizi düşünüyorum. Şimdide sözlük veri tipinde elemanlarımızı nasıl değiştireceğimizi görelim.

sözlük={“Akif”:”akif”, “Bir”:1, “İki”:2} sözlük[“Bir”]=1111

Yukarıda ki olayımız ise “Bir” isimli değerimizin karşılığı 1111 ile değiştirdik. Bu değişim sözlük veri tipimizi çağırdığımız da görülecektir. Sözlük veri tipi ile alakalı olarak ayrıntılı olarak hazırlanan videoyu mutlaka izlemelisiniz video içeriğinde burada anlatmadığım bir çok husus bulunmaktadır. Burada anlatmama sebebim bazı şeylerin örnek üzerinde daha iyi anlaşılabilir olmasıdır.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply