Python Dersleri String

Python String kullanımı

Herkese merhaba ücretsiz Python Derslerinde bugün ki konumuz Stringler. Hayatımızın hemen hemen her yerinde sürekli olarak String ifadelerini kullanırız. String demek kelime demek harf demek yani bir nevi dil demek. Bu nedenle aslında Python yazılım dilinde çok önemli bir yere sahip olan string veri tipi aslında hayatımızın da en önemli veri tipidir desek yanlış olmayacaktır. String dediğim gibi yazı karakterlerini tutan veri tipleridir. Haydi şimdi Python’da nasıl string veri tipi oluşturulur ona bakalım

String Veri Tipi Oluşturma

Python’da string veri tipi oluşturmanın üç farklı yolu vardır. Bu yolları tek tek görelim.

a=’Akif’

Yukarıda sadece tek tırnak işareti kullanarak string ifade oluşturduk. String oluşturmak için string ifade işareti yetiyormuş.

a=”Akif”

Yine yukarıda çift tırnak kullanarak string oluştunmayı başardık. String oluşturmak için ikinci kullanabileceğimiz karakterimiz “string ifade “

a=”’Akif”’

Yukarıda üç tırnak işareti ile string ifade oluşturduk. Demek ki neymiş üç tırnak ile de string ifade oluşturabiliyoruz. üçüncü kullanabileceğimiz karakterimiz ise ”’ string ifade”’ Hangisi kolayınıza giderse onu uygulayın. Aşağıda ki tablomuzda da üç ayrı yöntemle string ifade oluşturabileceğimiz görüyoruz.

‘ ‘” “”’ ”’
a=’Akif’ a=”Akif” a=”’Akif”’

Python’da tek tırnak ile string tanımlaması yapılırken string içerisinde ki ifadede kesme işareti ile ayrılmış bir durum var ise program kesme işaretinden sonrasını görmeyecek ve hata alacaksınız. Bu durum da sizin yapmanız gereken \ işaretini kullanmaktır. Bu işaretten hemen sonra ki karakteri program algılamaz ve olası hataların önüne geçmiş oluruz. Örnek kullanım aşağıda

b=’Akif’in arabası var’ # Burada program akif’e kadar ki kısmı string olarak görecek Bunun nedeni tek tırnakların arasını string olarak görmesidir. Aşağıda bu durumu düzeltelim.

b=’Akif\’in arabası var’ Bu durumda hata almayacağız çünkü \ karakterinden sonra gelen karakteri program görmedi.

String Parçalama

Stringler param parça olabilir. Python bize bu fırsatı vermiş bizde kullanalım.String kavramını anladığınızı var sayarak bir hususa dikkat çekmek istiyorum Akif kelimesi bir string ise A harfi de bir string değil mi? Kesinlikle string arkadaşlar kelimeler cümleler bunların hepsi string karakterlerin birleşmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle stringlerimizi parçalarken çok zorlanmayacağız. Şimdi yukarıda oluşturduğumuz ve Akif değeri verdiğimiz değişkeni parçalayalım

b[0]=A

Yukarıda string veri tipine sahip b değişkenimizin 0 indeksinde ki üyesini aldık. Pythonda ve nice yazılım dillerinde indekler sıfırdan başlar.

b[-1]=r

Burada da -1 indeksini alarak en sonda bulunan değeri bize getirdi. -2 Demiş olsaydık o zaman sondan ikinci değeri verecekti.

Tek Tek uğraştırma bunun daha kolay bir yolu yok mu kardeşim dediğinizi duyar gibiyim. O zaman sizi bir alt satıra alayım

(değişken ismi)[Başlama İndeksi :Bitiş İndeksi : Atlama değeri]

Yukarıda ki formül ile stringlerimizi parçalayabiliriz. İlk olarak parçalama işleminin hangi indeksten başladığını belirtiyor ardından iki nokta üst üste bırakarak parçalama işleminin nerede biteceğini belirtiyoruz ve yine iki nokta üst üste bıraktıktan sonra parçalama kaç kaç devam edeceğine karar verip parçalama işlemine başlıyoruz.

b[2:5:1] sonuç:”if'”

Yukarıda ki kodumuz da parçalamaya 2 indeksimizden yani İ harfinden başlayıp 5. indekse kadar parçaladı ancak 5. indeksi dahil etmedi.

b[::-1] sonuç:”rav ısabara ni’fikA”

Yukarda ki kod blogumuzda ise ilk iki değerini boş bırakarak en baştan en sona kadar parçalamasını istedik ve -1 ile de parçalama sondan başladı. Kelimemizi gördüğünüz üzere ters çevirmiş olduk.

String ifadelerimizin kaç karakterden oluştuğunu öğrenmek için len komutunu kullanabiliriz. Hemen aşağı kod bloğuna bakalım

len(b) sonuç:19

Bu komut ile b stringimin kaç elemanlı olduğunu öğrenmiş oldum.

Birde hep beraber stringlerimizi toplayalım onları çarpalım. : )

x=”Web” y=”Pazarı” x+y=WebPazarı x*3= “WebWebWeb”

Python’da string konusunda bugünlük bilgi yeterli eğitim boyunca sürekli olarak string kullanacağımız için string konusunda uzman olacağınızı düşünüyorum. Şimdi aşağıya bıraktığım videoyu izle ve biraz alıştırma yaparak yeni konumuza geçebilirsin.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply