Python Dersleri Veri Tipi Dönüşümü

Ücretsiz Python Derslerinde bugün ki konumuz Veri Tipi Dönüşümü. Ne dönüşmesi kardeşim ben veri tipini nasıl oluşturduysam öyle devam ederim demeyin. İleri zamanlarda öyle anlar olacak ki veri tipini değiştirmediğiniz bir an dahi olmayacak duruma geleceksiniz. Bu nedenle bu konuyu çok iyi öğreniyoruz. Şimdi konumuza giriş yapalım.

Veri tipinin ne olduğu bir önce ki derslerimiz de öğrenmiştik. Mesela 5 bir tam sayı ve yazılım dilimizde integer olarak belirtiliyordu. Peki ama neden ? Çünkü yazılımımız Python İngilizce yazıldığı için integer kelimesinin Türkçe karşılığı tam sayı anlamına gelmektedir. Bu konuları daha önceden gördüğümüz için hızlı geçiyorum. Şimdi örnekler üzerinden Veri Tipi dönüşümlerini görelim.

İnteger Veri Tipini Float Veri Tipine Dönüştürme

Bu konuya hemen bir örnek verelim. a değişkeni oluşturarak 5 tamsayısını değer olarak atayalım ve Float veri tipine dönüştürelim.

a=5 float(a)=5.0

Yukarıda ne yaptık arkadaşlar bir formüle dökelim. Öncelikle değiştirmek istediğimiz veri tipini belirtiyoruz. Ardından parantez içerisine değiştirmek istediğimiz değeri giriyoruz. Sonuç olarak ise yeni veri tipi değerimizi alıyoruz.

String Veri Tipini İnteger Veri Tipine Dönüştürme

String veri tipleri hepimizin çok iyi bildiği gibi karakterlerden oluşuyordu. Bunun anlamı da şudur sadece harfler string ifadeler olacak diye bir kuralın olmadığı. Mesela Google üzerinden arama yapmak için arama motoruna yazdığımız her şeyi makine ilk olarak string olarak değerlendiriyor. Sonuçta karakterleri girdiğiniz TextBox’lar string değerlerini kullanıyoruz. Buraya kadar sorunsuz olarak anladıysak gelir veri tipimizi dönüştürelim.

a=”5″ int(a)=5

Yukarıda çift tırnak içerisine aldığım 5 isimli string değerimi integer’ın kısaltması olan int ile dönüştürme yaptım ve 5 sonucu int olarak aldım. Farkındaysanız sonuçta çift tırnak bulunmuyor. Yine burada yukarda ki formüle göre dönüşümümüzü yaptık. Şimdide İnteger bir değeri string olarak değiştirelim.

a=5 str(a)=’5

Yukarıda yine 5 sayısını karaktere dönüştürdük. Bu defa uzun uzun string yazmak yerine str kısaltmasını kullandık. Formül yine aynı veri dönüşümlerinde bu formülü rahatlıkla kullanabiliriz. İyi de ne fark etti kardeşim her ikisi de 5 değil mi diyebilirsiniz. Bunun için sizinle bir örnek daha yapalım.

a=5.12 str(a)=’5.12len(a)=4

Yukarıda 5.12 olan float değerini string ifadeye çevirdik. Daha sonra veri tipi dönüşümü yaptığımız yeni değerimizi len fonksiyonu ile kaç karakter olduğunu sorduk. Karşımıza 4 rakamı çıktı. Peki ama neden 4 ???

ÇÜNKÜ 5+ . + 1 + 2 = 1+1+1+1=4 Karakterden oluşması.

Burada noktayı da karakter sayarak toplamda 4 karakterden oluşan string bir ifade olduğunu len fonksiyonu bize vermiş oldu. Bütün olay bu kadar geri tipi dönüşüm dersini burada tamamladık. Şimdi aşağıda ki videoyu izleyerek bu konuda ki bilginizi pekiştirin. Videoyu hemen alta bırakıyorum.

Bu ve bunun gibi bir çok dersi ücretsiz olarak öğrenmek için mutlaka youtube sayfama abone olabilirsiniz. Ayrıca bizleri sosyal medya üzerinden takip edebilirsiniz. İnstagram adresimiz @webpazari233 Twitter adresimizi ise @PazarWeb Hepinize mutlu ve sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu yazımızda anlattığım konu ile ilgili yapamadığınız yada kafanıza takılan her soruyu sitemizin yorum kısmına yazarak cevap bulabilirsiniz.

Leave a Reply