WordPress ads.txt adsense

WordPress ads.txt adsense

WordPress ads.txt adsense için olmazsa olmaz bir şart haline gelmiştir. Kazançlarınız risk altına uyarısı rüyalarımıza bile girecek cinsten ne de olsa ekmek parası Haliyle biz internet üzerinden yayın yapan kişiler olarak ads.txt olayını öğrenmek ve sitemize uygulamak durumunda kaldık. Bu yazı dizimiz de ads.txt wordpress üzerinden nasıl yüklememiz gerektiğini ads.txt dosyası nedir ve ads.txt dosyası wordpress sitesine nasıl yüklenir  gibi sorularınızı  tek tek anlatacağım. Konulara başlamadan önce konu başlıklarını sizler için belirtmek istiyorum.

Konu başlıkları

  • ads.txt dosyası nedir
  • ads.txt ne işe yarar
  • ads.txt dosyası oluşturma
  • ads.txt dosyası wordpress sitesine nasıl yüklenir
  • ads.txt adsense kontrolü

ads.txt dosyası nedir

ads.txt dosyası nedir ? diye bir soru sorulsa tamamen reklamların karşılığında ödenen paraları sağlama alma işlemi diyebilirim.  Bu tamamen benim yorumum olup şimdi internet dünyasında ki tanımına geçelim. ads.txt  isimli dosyanın ismen açılımı Authorized Digital Sellers olmakla birlikte İngilizceniz iyi değilse çok bir şey kaybetmediğinizi belirtmek isterim. Burada ki amaç reklam işini kötüye kullanmasını önlemek ve reklam veren firmaların daha fazla kazanmasını amaçlayan sistemdir.

Wordpress ads.txt adsense
WordPress ads.txt adsense dosyası oluşturma

ads.txt dosyası ne işe yarar

ads.txt dosyası bir internet sitesinde ki reklamların kim tarafından yayınlandığını ve reklamı sağlayan kuruluşla olan ilişkisini ortaya çıkarmaktadır. Burada ki olay ile kendi firmasını yada ürünün reklamını sizin sitenizde yaptırmak isteyen bir işveren ilk olarak ads.txt dosyasınıza göz atarak hangi firma ile çalıştığınızı görecek ve ona doğru yönelecek. Böylece hem siz hem size reklam sağlayan firma hem de reklam veren kazanacak. Peki kaybeden kim ? Bu sorunun cevabını biliyorsanız yorum kısmına yazın çünkü kaybedeni bende bilmiyorum. ads.txt ile ilgili şunu da belirtmem gerekir ki son zamanların en moda suçu haline gelen dolandırıcılık eylemlerinin de önüne geçmek hedeflenmiştir. ads.txt ekleme işlemiolunca her şey bitti mi orası  tartışılır.

ads.txt dosyası oluşturma

ads.txt dosyası oluşturma işlemi aslında inanılmaz basit ve kolay bir yöntem ile oluşturulmaktadır. Dosya deyince sanki yazılım kod falan yazacağız gibi  bir his oluşuyor insanda ama emin olun sadece tek satırlık bir muhabbetten öte bir şey değil.

ads.txt dosyası nasıl oluşturulur sorunuza adım adım giderek  cevap vereceğim

  1. ADIM

 – ads.txt oluşturmak içinilk olarak masaüstünüzde bir metin belgesi açın.

       2. ADIM

Açtığınız metin belgesinin ilk satırına yetkili satıcıya özel alan adı yazılır. (Örneğin Google, Amazon, Gitti gidiyor Vs.)

      3. ADIM

Reklam verenin özel alan adını yazdık bu kodun hemen yanına ise size ait olan yayıncı kimliğinizi yazmanız gerekmektedir. Reklam verenlerin sistemlerinde yayıncılara benzersiz isimler vermektedir. Yayıncı kimliği reklam veren firmalara göre değişiklik gösterir.

4. ADIM

-1 satırlık metin yazdık yayıncı kimliğimizin hemen yanı başına ise reklam veren ilişkisi belirtilir. Bu kısımda yine firmaya göre farklılık gösterebilir.

WordPress ads.txt adsense örneği

Bu hususa bir örnek yapalım sonuçta en çok kullanılan reklam veren Google Adsense.

Yukarda anlattıklarımı yaptığınızda aşağıda ki gibi bir görüntü elde etmeniz gerekmektedir.

google.com, pub-{Bu kısma yayıncı numaranızı yazmalısınız}, DİRECT, f08c47fec0942fa0

ads.txt dosyası hazır olarak oluşturmak

ads.txt dosyası hazır olarak oluşturmak istemeniz de gayet normal belki de bu işlerden hiç anlamıyorsunuz ve vaktinizi tamamen yazı yazmak için harcamak istiyorsunuz. O zaman size yine güzel bir haberim var. ads.txt dosyasının hazır halini Google üzerinden indirmeniz mümkün.

Bu işlem için sırasıyla

  • Adsense hesabınızda oturum açmak
  • Sinir bozucu ads.txt dosyası eksik uyarısı bulunan mesajı açmak
  • Bu mesaj üzerinde ”Hemen Düzeltin” isimli butona tıklayın
  • Burada …. İsimli siteniz için ads.txt dosyası oluşturun isimli buton var ona tıklayın ve hemen ardından indir butonuna basarak ads.txt dosyanıza kavuşun.

Yukarda ki yöntemle bizde bir ads.txt dosyasına sahip olduk şimdi sıra bu dosyayı yüklemekte. 

ads.txt dosyası wordpress sitesine nasıl yüklenir

ads.txt dosyası wordpress sitesine nasıl yüklenir sorusunu soruyorsanız muhtemelen web sitenizin arka planında yaşanan olaylarla pek ilginiz yoktur. Bu durumda gayet doğaldır. Şimdi size vereceğim tavsiyelerle sitenize ads.txt dosyanızı rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

ads.txt dosyası wordpress sitesine 3 farklı yol ile yüklenebilir. Bunlar yardımcı bir eklenti,  manuel olarak ekleme (Bu biraz daha teknik bilgi istiyor) ve internet alanı sağlayan firmadan talepte bulunarak.

Eklenti ile ads.txt adsense dosyasını wordpress sitesine ekleme

Eklenti ile ads.txt adsense dosyasını wordpress sitesine ekleme sadece 10 saniyenizi alacaktır. Bunun için indirmeniz gereken eklenti Ads.txt Manager Benim teknik bilgim yok, ben anlamam kardeşim diyorsanız bu eklentiyi hemen indirin. Eklenti indikten sonra yapacağınız iş sadece metin belgesine yazdığınız yada Google Adsense üzerinden bizzat aldığınız tek satırlık kodu yapıştırmak ve save tuşuna basmaktır.

Bu yöntemi daha ayrıntılı şekilde video olarak hazırladım.  İsterseniz videomuzu izleyerek rahatlıkla işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri ile ile ads.txt adsense dosyasını wordpress sitesine ekleme

Bu yöntem anlattığım diğer yöntemlere nazaran en kolay ve kısa yol diyebiliriz. Websitenizin aldığınız firmayı arayarak yada destek bileti göndererek ads.txt dosyanızı rahatlıkla yükletebilirsiniz.

ads.txt adsense kontrolü

Herşeyi yaptık diyerek kahvenizi yudumlamadan önce kontrol etmekte fayda var diyerek gereken kontrolü yapmamızda fayda var. Ya ads.txt yüklenmemiş ise ? Bu durumu kontrol etmek emin olun yüklemekten daha basit.

Bu işlem için tarayıcınızı açıyoruz ve adres kısmına “http//sizinsiteniz.com/ads.txt” yazıyoruz ve ENTER tuşuna basıyoruz.

Karşımıza beyaz bir sayfa ve sol üst köşede ads.txt dosyası içerisinde bulunan metinin görülmesi gerekmektedir. Gözüküyorsa sıkıntı yok ama gözükmüyorsa bir yerlerde yanlış yaptın anlamına gelmektedir.

Leave a Reply